loading...
روستای الکترونیک زین آباد
روابط عمومی روستای الکترونیک زین آباد بازدید : 661 پنجشنبه 06 فروردین 1394 نظرات (0)

به گزارش بجستان نیوز ، عید نوروز در دیار کهن بجستان از دیر باز از رسوم خاصی برخوردار بوده است بطوری که هر روستا به عنوان یک خرده فرهنگ شکل دهنده شالکه کلی فرهنگ بومی شهرستان بجستان از رسم خاصی برای بزرگداشت این عید باستانی برخوردار است .
یکی از روستاهای شهرستان بجستان روستای زین آباد می باشد که به عنوان یکی از کهن ترین روستاهای تاریخی این شهرستان در طول سده های مختلف میزبان تحولات مختلف تاریخی بوده است و به این دلیل دارای رسوم بومی و فرهنگی خاص خود در ایام نوروز است .
این روستا به عنوان مرکز دهستان جزین از توابع بخش مرکزی شهرستان بجستان دارای ۲ اثر تاریخی ملی ثبت شده است که نشانه ای بر اهمیت ویژه آن در دوره های گذشته تاریخی می باشد .
یکی از رسوم تاریخی زین آبادی ها برای ایام نوروز تهیه نان و شیرینی جات محلی برای سفره هفت سین است و بدلیل کیفیت بالای آن گردشگران و زائرین ورودی به شهرستان رغبت بالایی برای تهیه و خرید آن دارند.
بانوان زین آبادی برای تهیه نان محلی از آرد سبوس دار محلی استفاده می کنند و با چاشنی های طبیعی برداشت شده از طبیعت زیبای بجستان آن را تزیین می نمایند و سپس در تنورهای سنتی و با بهره گیری از زغال و چوب به پخت آن می پردازند .
در کنار پخت نان محلی، پخت فطیر از اهمیت بالایی بر خوردار است و بعضا فطیرهای تهیه شده در این روستا به تهران و مشهد ارسال می گردند و همچنین این نان های محلی علاوه بر تنوع بخشی به سفره هفت سین به خانه نوعروسان نیز برده می شود.
یکی از اصلیترین سوغات روستای زین آباد برای هموطنان عزیز در سراسر کشور محصول منحصر به فرد نعناع می باشد که عطر و طعم ویژه آن زبانزدعام وخاص است و بدلیل آشنایی مسافران نوروزی با این محصول مسافران زیادی برای تهیه آن در این روستا توقف می نمایند .
لازم به ذکر است روستای زین آباد به عنوان دروازه ورودی استان خراسان رضوی و بدلیل قرار گیری در مسیر جاده ترانزیتی و وجود مراکز اقامتی کوتاه مدت برای انجام فرائض دینی از جمله مسجد شهید خدادادی همه ساله در ایام نوروز شاهد حضور گسترده گردشگران و زائرین گرانقدر آستان قدس رضوی از استانهایی نظیر یزد ، کرمان ، اصفهان می باشد .
خوشبختانه همه ساله مردم زین آباد به صورت خودجوش تدارکات میزبانی شایسته از مسافران نوروزی شهرستان را مهیا می کنند و درب خانه های خود را بر روی مسافران گشوده دارند زیرا اعتقاد مردم بر تکریم زائرین امام رضا (ع) است و این میهمان نوازی شایسته را به نوعی تکلیف خود نسبت به دوستداران ائمه اطهار بر می شمرند.

روابط عمومی روستای الکترونیک زین آباد بازدید : 1015 چهارشنبه 15 بهمن 1393 نظرات (0)

اگر شتری نجاست خوارشد گوشتش دیگر قابل خوردن نیست وحتی عرقش نیزنجس می شود باید مدتی مانع نجاست خوردن ان شدتاغذای پاک بخورد وبه حال اولش برگردد اگرانسان به نامحرم نگاه کرد چگونه پاک می شود  قران فرمود به مومنین بگو که چشم های خود را ازنگاه به نامحرم فروگیرند حالا اگر انسان چشمش راپایین نینداخت ونگاهش به نامحرمی افتاد وتصویراودرذهنش رفت چگونه ازاثاربداین تصویر خلاص می شود به نظر می رسد این تصویربه سادگی پاک نمی شود مثل گوشت ان شترنجاست خوارنیست زیرادراین جاسروکارما باذهن ودستگاه ادراکی انسان است که تصاویررانگه می دارد ممکن است این تصویر تاچهل سال پاک نشود دراین صورت معلوم است که انسان شایستگی های لازم راپیدانمی کند وبااین شرایط دیگر نمی تواند انتظار داشته باشد که حضرت ولی عصر علیه السلام رازیارت کند کسی می تواند حضرت رازیارت کند که مانعی دروجودش نباشد ولی این فرد خودش باان نظرونگاه برای دیدار مانع ایجادکرده است دستوربه مراقبه که بدان سفارش شده است ازخودوحی به دست امده است نگاه انسان به نامحرم مثل یک زخم نیست که فرد به بدنش بزند وبعدازمدتی حتی اثرش ازبین برود بنابراین بایدمراقب بود که تصویر ی که موردرضایت خدانیست درذهن انسان نرود برای رسیدن به تقواوسعادت ترک حرام از همه چیزمقدم تراست این که انسان کاری نکند که مانعی دروجودش ایجاد کندازهرکاری مقدم تراست بعدازترک حرام نوبت به انجام واجبات می رسد وسپس ترک مکروهات وبعدش انجام مستحبات.

منبع: کتاب خانه خوبان شماره 72 /استاد غلامرضا فیاضی

نوید کمالی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گناباد اظهار داشت: زمانی که از فرهنگ و علم صحبت می‌شود در واقع به شاخصه‌های اقتدار ملی ما اشاره می‌شود که هر چه این شاخص‌ها بالاتر باشند جامعه ما از شرایط بهتر و پویاتری برخوردار خواهد بود. 


دبیر اجرایی همایش علمی و فرهنگی امام صادق (ع)؛ عمومی کردن علم‌اندوزی در جامعه، توجه به جایگاه علم در تولید ثروت در جامعه و توجه به اهمیت نقش نخبه و نخبگی در تعالیم دینی را از نیازهای امروز کشور عنوان کرد و گفت: بجستان با در نظر گرفتن تمام محدودیت‌های جغرافیایی و اقتصادی می‌تواند با تکیه بر جوانان نخبه خود به سوی تعالی رهنمون شود. 


وی همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی برای برگزاری نخستین دوره جایزه علمی و فرهنگی امام صادق (ع) به همت خانواده مرحومه عادله علائی از دانش‌آموزان برتر شهرستان بجستان عنوان کرد: مرگ در تعالیم اصیل الهی و اسلامی پایان انسان نیست بلکه مرحله‌ای از تکامل در مسیر حرکت انسان از حیات مادی به حیات غیر مادی است و با این بینش عمیق اسلامی است که خانواده دانش‌آموز فرهیخته و فقید عادله علائی تلاش کردند با حمایت از شکل‌گیری این جایزه علمی و فرهنگی مسیر تشویق و حمایت از نخبگان شهرستان بجستان را هموار کنند. 


وی همچنین از اعطای جایزه به سه دانش‌آموز برتر شهرستان بجستان در سال 93 خبر داد و گفت: نخستین دوره این جایزه به سه دانش‌آموز که در سطح شهرستان حائز رتبه‌های برتر در گروه‌های سه‌گانه علوم انسانی، علوم تجربی و علوم ریاضی در آزمون کنکور سراسری 1393 شده‌اند اهدا می‌شود. 


کمالی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین کارکرد این جایزه در کنار حمایت مادی و معنوی از نخبگان شهرستان، معرفی یک مسیر جدید در عرصه وقف به عنوان یک میراث جاودان است. دبیر اجرایی این جشنواره با تاکید بر اینکه جایزه علمی و فرهنگی امام صادق (ع) می‌تواند مدلی بومی و محلی از جایزه‌های ملی و بین‌المللی در عرصه علم و دانش باشد گفت: جایزه علمی نوبل، جایزه علمی یونسکو، جایزه علمی علامه طباطبایی از جمله جوایزی هستند که به منظور تشویق نخبگان عرصه‌های علمی و فرهنگی هر ساله به برترین‌های هر حوزه علمی اهدا می‌شوند اما ما در جایزه علمی و فرهنگی امام صادق (ع) در نگاهی منطقه‌محور تنها شهرستان بجستان را به عنوان حوزه جغرافیایی اهدا جایزه برگزیده‌ایم که نتیجه آن توسعه محلی جامعه علمی این منطقه خواهد بود.


کمالی اظهار داشت: مطمئنا تمام خیرین و واقفان کشور  حتی در سطح شهرها و شهرستان‌ها و بلکه روستاها می‌توانند با حمایت هر چند محدود از برگزاری این گونه برنامه‌های ارزشی زمینه‌ساز تعالی زادگاه‌های خود باشند. 


جایزه علمی به یادبود زنده یاد عادله علائی دانش‌آموز فقید روستای زین‌آباد شهرستان بجستان و با حمایت مادی خانوده وی برنامه‌ریزی شده است زیرا آن مرحومه پس از کسب رتبه برتر در آزمون سراسری امسال و پس از بازگشت از سفر زیارتی به مشهد مقدس در سانحه تصادف درگذشت. 

سومین جلسه پوشش وقایع حیاتی شهرستان بجستان با حضور مسئولین و به ریاست  فرماندار  مورخ ۰۸/۱۰/۹۳ درمحل فرمانداری  برگزار گردید. جمشیدی در این جلسه با اشاره به مهمترین مشکل شهرستان برای ثبت ۱۰۰% وقایع  حیاتی را عدم وجود دفتر طلاق در بجستان  دانست و ادامه داد: علی رغم اینکه امر طلاق از بدترین کارها می باشد اما نبود دفتر طلاق در بجستان سبب بروز مشکلاتی در ثبت درست و  واقعی وقایع می شود .

فرماندار بجستان در این جلسه از دیگر مشکلات این شهرستان را نبود پزشک زن متتخصص زایمان دانست و افزود: در دیداری که با اقای دکتر احمدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد داشتیم ایشان قول مساعد برای حل این مشکل داده اند.

 

 

sabt-03

مقیمی رئیس اداره ثبت و احوال شهرستان بجستان هم با ارائه گزارشی از ثبت وقایع ۹ ماه اول سال ۱۳۹۳  برای جلوگیری از بروز مشکلات در ثبت وقایع خواستار اسکان پزشک متخصص زنان و زایمان و پزشک قانونی در شهرستان بجستان شد

درپایان این جلسه از زحمات سركار خانم نجفی بهورز خانه بهداشت زین آباد به عنوان ثبت یار برتربا اهداي لوح تقدير گرديد.

قابل توجه تمامی زین آبادی های عزیز از خواهر و برادر دارای مدرک فوق دیپلم به بالا خواهشمند است  برای وارد کردن نام و نام خانوادگی خود و اینکه در چه زمینه ای میتوانید با ما در جهت ارتقاءعلمی دانش آموزان به ما کمک کنید تقاضا میشود اسامی خود را به این ادرس بفرستید .  sh.taleba14@gmail.com 

ضمنا در صورت تمایل شما نامتان در سایت روستای زین آباد ثبت خواهد شد .

باتشکر فراوان از شما  شیخ علیرضا طالبی

فرزندان‌ نمونه‌ (2)

  مادر بردوش‌!

«گويند شخصي‌ مادر خودرا بر دوش‌ گرفته‌ بود واورا طواف‌ كعبه‌مي‌داد.سپس‌ خدمت‌ پيامبر آمد وگفت‌:آيا حق‌ اورا ادا كردم‌؟حضرت‌فرمود:هرگز!واين‌ محبت‌ تو،حتي‌ دربرابر يك‌ نالة‌ او در هنگام‌ وضع‌حمل‌ نخواهد بود.»

امام‌ حسين‌(ع‌)به‌ جوان‌ تبسم‌ نمود!

«يكي‌ از علماء وقتي‌ در كربلا بود وبه‌ حرم‌ رفت‌ وآمد مي‌ كرد،متوجه‌شد كه‌ جواني‌ با حضرت‌ امام‌ حسين‌(ع‌)ارتباط‌ معنوي‌ دارد.از او جريان‌را پرسيد.جوان‌ گفت‌ خانه‌ ما در چند فرسخي‌ كربلا است‌. مدتي‌ بود كه‌هرشب‌ 

تأثیرات گناه در زندگی را بشناسیم !


بسیاری از افراد هر اتفاق بد یا حادثه ناگوار و سرنوشت بد را از خدا می‌دانند و چنین می‌گویند که چه کنیم خواست خدا این طور بوده است. آیا همه این اتفاقات بد از خداست و ما در سرنوشت و اتفاقات خوب و بد زندگی خود موثر نیستیم؟


گناه

چرا همان گونه که در جهان نیز هر حادثه و پدیده ای یک پیامد خاص دارد در عالم متافیزیک نیز هر اندیشه و رفتاری پیامد ویژه خود را دارد در مسائل فیزیکی آثار بر همگان آشکار است اما در مسائل فیزیکی پی بردن به آثار و اندیشه‌ها و رفتارها چنان آشکار نیست و علت همه گرفتاری‌ها و بدبختی‌ها را تشخیص نمی‌دهیم.

اما قرآن به آثار و پیامدهای همه کارها اعم از خوب و بد اشاره کرده است. قانون علت و معلول یکی از مهم‌ترین قوانین و سنت‌های الهی است که بیانگر نعمت و نقمت است بین عقلای عالم بدیهی است که هر گاه باران بیاید نشان دهنده این است که علتش ابر و باد و هوای سرد است و هر جا نور و گرمایی پدیدار گردد نشانگر وجود آتش یا منبع انرژی است.

دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم قوانین خاص دارد که در چارچوب سنت‌های الهی تعریف شده است اعمال ما نیز از چنین قوانینی پیروی می‌کنند و قانون مهم این است که ارتباطی بین اعمال انسان و حوادث این جهان وجود دارد و آثار و نتایج اعمال ما به خود ما برمی گردد.

وَلَیَحْمِلُنَّ أَثْقَالَهُمْ وَأَثْقَالًا مَعَ أَثْقَالِهِمْ؛مسلماً بارهای [گناهان] خود را 

مسجدی است در تهران، خیابان ایران، کوچه شهید فیاض بخش. در محوطه این مسجد، بنایی زیبا پنج نگین را در خود جای داده است؛ پنج شهید گمنام از دوران دفاع‌مقدس.مقبره پنچ شهید گمنام.تهران.خیابان ایران.کوچه شهید فیاض بخش

شاید برای بعضی‌ها باورش سخت باشد که یکی از این شهدای گمنام در خوابی کسی آمده باشد و خود را معرفی کرده باشد و نشانی خانواده خود را داده باشد. شاید آنها 

مادرش شب خواب پسر شهیدش و دید . پسر خطاب به  مادرش گفت : مادر من الان  بهشتم و ‌جام خوبه چیزی میخوای از بهشت برات بفرستم ؟
مادر گفت پسرم من سواد ندارم . خانم جلسه ای ها منو دعوت میکنن برای جلسه قرآن و جلسه ی روضه . پسرم قرآن که به من میرسه چون سواد ندارم و نمیتونم بخونم ، میگم من که سواد ندارم خانمها

بسم الله الرحمن الرحیم


 

"شهریار شعرت را بخوان ! "

 

از مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی نقل شده است : شبی توسلی پیدا کردم تا یکی از اولیای خدا را در خواب ببینم . آن شب در عالم خواب ، دیدم که در زاویه مسجد کوفه نشسته ام و مولا امیرالمؤمنین  با جمعی حضور دارند. حضرت فرمودند : شاعران اهل بیت را بیاورید . دیدم چند تن از شاعران عرب را آوردند . فرمودند: 

اواسط دهه هفتاد بود.در ستاد تفحص مهران در غرب کشور فعالیت داشتیم.عصر بود که یکی از رفقای قدیمی تماس گرفت.اواهل همدان بود.امااز کرمانشاه زنگ می زد.گفت:بلیط گرفته ام .انشاالله تا غروب به شما ملحق می شوم.نماز مغرب را خواندیم .شام را هم خوردیم اما از دوست ما خبری نشد.ناراحت بودیم.جاده های 

در تفحّص شهدا، دفترچه یک شهید 16 ساله که گناهان هر روزش را می نوشت پیدا شد. گناهان یک هفته او اینها بود:
شنبه: بدون وضو خوابیدم.
یکشنبه: خنده بلند در جمع.
دو شنبه: وقتی در بازی گُل زدم احساس غرور کردم.
سه شنبه: نماز شب را سریع خواندم.
چهارشنبه: فرمانده در سلام کردن از من پیشی  گرفت.
پنجشنبه: ذکر روز را فراموش کردم.
جمعه: تکمیل نکردن 1000 صلوات و بسنده کردن به 700 صلوات.


برگرفته از:http://portal.anhar.ir

امام بزرگواری که یادگارهای فراوانی از ایشان به ما رسیده است زیارت های متعدد،خطبه ی بسیار زیبا ،رساله ی حقوق ،دعاهای ارزشمند صحیفه سجادیه و ... ، بیست یال با پدر بزرگوارش و سی و پنج سال هم بعد از او در قید حیات بود. (بقیه در ادامه مطلب)

از یک هفته قبل در روستا جزوه ای با نام ایة الکرسی پخش شد و در روز پنج شنبه 93/8/15در مسجد جامع از این جزوه امتحانی برگزار گردید که سوالات و پاسخ های آن در ادامه مطلب امده است.

به گزارش بجستان نیوز و به مناسبت  هفته کودک و نوجوان که به نام کودک و میراث فرهنگی نامگذاری شده است کاروانسرای تاریخی روستای زین آباد بجستان میزبان کودکان  این شهرستان بود.

در این مراسم که با همکاری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، کانون پرورشی فکری کودکان ، اداره بهزیستی، اداره آموزش و پرورش، دهیاری و شورای اسلامی روستای زین آباد برگزار شد، تعدادی از مسئولین شهرستان از جمله معاون فرماندارحضور داشتند.

اجرای سرودهای شاد، برگزاری مسابقه نقاشی و اهدای جوایز، اجرای نمایشنامه و … از جمله برنامه هایی بود که در این مراسم به اجرا در آمد.

در حاشیه این مراسم نیز تعدادی از غرفه های  این کاروانسرا توسط کودکان مهدهای کودک سطح شهرستان تزئین و کودکان در این غرفه ها به نقاشی آثار تاریخی و اجرای کاردستی پرداختند. همچنین با هدف آشنایی کودکان با سنتها منطقه و به خصوص پوشاک سنتی، غرفه ای به دست بافته ها و پوشاک محلی روستا اختصاص یافت که مورد استقبال کودکان قرار گرفت.

شایان ذکر است کاروانسرای روستای زین آباد در فاصله ۱۸ کیلومتری بجستان و در  ورودی خراسان رضوی واقع شده است و هرساله میزبان برگزاری چندین جشنواره می باشد.


روابط عمومی روستای الکترونیک زین آباد بازدید : 592 دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 نظرات (0)

در مراسم اختتامیه جشنواره برای نخستین بار در کشور از سوی کشاورزان زین آبادی بخشی از محصول اولیه نعنا به عنوان زکات مستحبی به کمیته امداد امام خمینی شهرستان بجستان اهدا شد.

در طول برگزاری این جشنواره بصورت نمادین مقداری نعنا به کمیته امداد امام خمینی در قالب طرح ذکات مستحبی اهدا شد.

سرپرست مرکز پژوهش های راهبردی شورای اسلامی بجستان با اشاره به این طرح گفت: یکی از اولویت‌های نظام اسلامی ترویج گفتمان‌های اسلامی در قالب مسائل فرهنگی و اجتماعی است لذا موضوع با اهمیت ذکات به عنوان یک مطالبه قرآنی جز برنامه‌های این جشنواره قرار گرفت.

نوید کمالی گفت: ایام اردیبهشت ماه نخستین فصل برداشت محصول نعنا در شهرستان بجستان است لذا بر آن شدیم با همت شورای اسلامی روستای زین آباد برای نخستین بار در قالب شکرانه و ذکات مستحبی کشاورزان را به پرداخت ذکات تشویق و ترغیب کنیم.

مشاور بخشداری مرکزی بجستان افزود: خوشبختانه با مشارکت کمیته امداد امام خمینی در شهرستان بجستان شاهد اجرای موفق این برنامه در جشنواره نعنا بودیم و امیدواریم که این طرح و این فرهنگ بیش از این در سطح جامعه اسلامی ما نهادینه شود.

جشنواره نعنا برای نخستین بار در کشور و در روستای زین آباد شهرستان بجستان برگزار شد.

روابط عمومی روستای الکترونیک زین آباد بازدید : 564 دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 نظرات (1)

یادمان دانش آموز نخبه زین آبادی رونمایی شد

سرپرست مرکز پژوهش های راهبردی شورای اسلامی بجستان با معرفی این المان گفت: در سال 2014 شاهد بودیم که یک دانش آموز روشن دل و دوازده ساله زین آبادی توانست با شرکت در المپیاد جهانی محاسبات ذهنی تحت عنوانUCMAS با پشت سر گذاشتن صدها رقیب دیگر به مقام دوم جهان دست یابد.

نوید کمالی افزود: با توجه به خشکسالی‌های منطقه و فشارهای اقتصادی بیشتر دانش آموزان جذب بازارهای آزاد می شوند از این رو ترک تحصیل در حال تبدیل شدن به یک معضل فرهنگی و اجتماعی است از این رو توسط اعضای محترم شورای اسلامی روستای زین آباد تصمیم گرفته شد تا با طراحی یک المان فرهنگی و نصب آن در مرکز روستا زمینه برای الگو سازی برای سایر دانش آموزان زین آباد مهیا گردد .

مشاور بخشدار مرکزی بجستان با اشاره به همت بالای این دانش آموز روشن دل گفت: اگر ما بتوانیم با معرفی این گونه نخبه های علمی و فرهنگی در هر منطقه الگو سازی صحیح داشته باشیم در واقع زمینه را برای تکریم علم و فرهنگ مهیا نموده ایم .

روابط عمومی روستای الکترونیک زین آباد بازدید : 565 دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 نظرات (0)

حبیب‌الله فاطمی‌نژاد دهیار روستای زین آباد در مراسم افتتاحیه جشنواره که با حضورفرماندار، امام جمعه و ریاست موسسه تحقیقات حجامت ایران در استان خراسان رضوی برگزار شد گفت: توسعه مبتنی بر مشارکت مردمی می‌تواند راه‌گشای حل مشکلات و کاستی‌های جامعه شود از این رو برگزاری این جشنواره با محوریت محصول نعنا فرصتی برای توسعه اقتصادی منطقه است.

در ادامه این برنامه فرماندار بجستان گفت: شکل دهی یک جشنواره مردمی مبتنی بر مشارکت مردمی با هدف توسعه فرهنگی و اقتصادی روستا یک افتخار برای شهرستان بجستان است.

حسین جمشیدی افزود: اگر با نگاهی واقع بینانه به مسائل اقتصادی کشور نگاه کنم در می یابیم که ریشه حل مشکلات در بازپروی توانمندی‌های ملی و بومی است زیرا کشور ما به عنوان یک تمدن پیشرو اثبات کرده است که در اوج تحریم‌ها می تواند به رشد و بالندگی خود ادامه دهد.

لزوم تجهیز کشاورزان به دانش روز فرآوری نعنا

فرماندار بجستان با اشاره به اهمیت حمایت از کشاورزان منطقه و بطور خاص نعنا کاران زین آبادی گفت: امروز معرفی محصول نعنا به عنوان یک محصول استراتژیک از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا امروزه نعنا تنها به عنوان یکی چاشنی غذایی مطرح نیست بلکه فراورده‌های متعدد دارویی از این محصول قابل بهره‌برداری است لذا باید با تجهیز کشاورزان به دانش روز آنها را به سوی افزایش ارزش افزوده محصول نعنا سوق داد.

سرپرست مرکز پژوهش‌های راهبردی شورای اسلامی بجستان در ادامه جشنواره نعنا گفت:‌ برگزاری این جشنواره در واقع پیگیری تحقق منویات رهبر حکیم انقلاب در عرصه اقتصاد مقاومتی است زیرا با وجود بیش از 15 سال خشکسالی در منطقه امروز نعنا به عنوان تنها منبع درآمد کشاورزان منطقه مطرح است و نیاز دیده شد تا با برگزاری یک رویداد ویژه به اهمیت این موضوع در حفظ و توسعه اقتصاد منطقه پرداخته شود.

نوید کمالی افزود: اقتصاد مقاومتی در واقع تجلی رویش از درون جامعه است زیرا جامعه با تکیه بر توانمندیهای داخلی خود باید مسیر رشد و تعالی را طی کند.

مشاور بخشداری مرکزی بجستان با اشاره به خام فروشی محصولات کشاورزی از جمله نعنا گفت: امروز کشوری مانند هندوستان با تولید سالیانه بیش از 15 هزار تن نعنا تنها به فروش 3 هزار تن محصول فراوری نشده نعنا می پردازد و مابقی را با بهره گیری از دانش روز تبدیل به داروهای متنوع و پرکاربرد می کند که منجر به ارز آوری فراوان برای آن کشور می شود.

وی ادامه داد: در سال 2012 هر گرم روغن نعنا در حدود 3 الی 4 دلار به فروش می رسید و این در حالی است که در مدت مشابه در داخل کشور هر کیلو نعنای با کیفیت با قیمتی کمتر از 10 هزار تومان به فروش می رسیده است.

نمایش قابلیت های بجستان در حوزه کشت نعنا

وی با اشاره به دانش برند سازی در حوزه اقتصاد و بازاریابی افزود: این جشنواره با این هدف شکل گرفت تا برای کشاورزان فرصتی ایجاد شود که قابلیتهای خود در حوزه توسعه کشت محصول نعنا به نمایش بگذارند.

وی گفت: امیدوارم با همکاری مسئولان شهرستان، شاهد ثبت نام و فرایند کشت نعنا به عنوان محصول ویژه و میراث معنوی شهرستان بجستان و روستای زین آباد باشیم.

در بخش دیگری از این برنامه دکتر محمد رضا کریمی فرزقی به عنوان ریاست موسسه تحقیقات حجامت ایران در استان خراسان رضوی گفت: تمام اتفاقات و حوادثی که در عالم رخ می‌دهد دو عامل دارد آن کسی که این وقایع را به وجود می‌آورد و کسانی که آن را تداوم می‌دهند و نگهداری می‌کنند.

وی افزود: طب اسلامی سنتی نیز میراثی ماندگار از منابع موثق دینی و الهی ماست از این رو مراجعه به طب سنتی ریشه در باورهای قلبی ما دارد.

کریمی گفت: بازگشت به طب سنتی از این رو است که طب مدرن با توجه به داشتن کلیه امکانات علمی ناتوان از پاسخگویی و درمان بسیاری از بیمارها است.

مدیر موسسه تحقیقات حجامت استان خراسان رضوی گفت: بطور مثال امروز داروهای متنوعی با برندهای غربی روانه بازار مصرف می شوند ولی متاسفانه تمام آنها ، فراورده های از نعنا هستند.

وی اظهار داشت: با توجه به کیفیت بالای محصول نعنای منطقه درصورت وجود حمایتهای سازمانی می توان با آموزش کشاورزان منطقه برای فراوری دارویی گیاه نعنا پرداخت.

این متخصص طب سنتی گفت: امیدوارم طب سنتی بتواند به عنوان یک مکتب فرهنگی و اجتماعی به زمینه را برای شکل گیری اقتصاد درمانی مبتنی بر گیاهان دارویی در این منطقه از کشور مهیا سازد.

اهدای تندیس بلورین جشنواره نعنا به نخبگان

در پایان این برنامه سه تندیس بلورین نخستین جشنواره نعنا به نخبگان زین آبادی اهدا شد

در این بین دانش آموز دوازده ساله دبستانی آقای علی اصغر حسن پور روشن دل با تشویق ویژه مسئولین و حاضرین جلسه روبرو شد زیرا در سال اخیر توانسته است با شرکت در رقابت بین المللی محاسبات ذهنی در کشور مالزی به مقام دوم جهان دست پیدا کند .

در این مراسم با حضور مسئولین اداری و انتظامی شهرستان بجستان المان یادبود مسابقات جهانی محاسبات ذهنی توسط فرماندار شهرستان بجستان رونمایی شد و فرماندار در حین اهدای تندیس این دانش آموز نخبه زین آبادی با اشاره به همت مضاعف او ، وی  الگویی برای سایر شهروندان و مسئولان بجستان معرفی کرد.

برای نخستین بار در کشور و منطقه شرق ایران شورای اسلامی بجستان در راستای عملیاتی نمودن آرمانهای نظام مقدس جمهوری اسلامی مندرج در سند ملی چشم انداز 1404 خورشیدی و افزایش بستر های خدمت رسانی به شهروندان و بهره گیری بیش از پیش از سرمایه های انسانی و اجتماعی این شهر مبتنی بر جدیدترین  الگوهای جهانی توسعه شهری ، جناب آقای مهندس نوید کمالی از سوی شورای اسلامی بجستان به عنوان " مشاور فناوری اطلاعات  و ارتباطات " و سرپرست تشکیل و تاسیس " مرکز پژوهشهای راهبردی شورای اسلامی بجستان " و " گروه مشاوران جوان شهرداری بجستان " منصوب شد .

مهندس نوید کمالی در گفتگوی اختصاصی با "بجستان نیوز" با تاکید بر افزایش نقش رسانه های عمومی و خبری در افزایش تعاملات شهروندان و مسئولین  با بیان اینکه راهبرد نوین  شورای اسلامی بجستان بهره گیری از توان علمی و فنی متخصصان بومی در ارائه خدمات کمی و کیفی بیشتر به شهروندان بجستانی است تاکید کرد :

شهروندان بجستان به زودی شاهد تبدیل شدن بجستان به قطب خلاقیتهای شهری و تحقق شهر هوشمند خواهند بود .

سرپرست مرکز پژوهشهای راهبردی شورای اسلامی بجستان در ادامه اضافه کرد :

اعضاء جدید شورای اسلامی محور تحول مدیریت شهری بجستان هستند و با تاکیدات موکد منتخبین شهر طرحهای نوین و جدیدی در دست اجرا است که انشاءالله در دهه فجر موجبات عزت و افتخار شهرستان بجستان را فراهم خواهد آورد.

نوید کمالی در ادامه با بیان بخشی از جزییات برنامه های در حال اجرا اعلام داشت که :

با توجه به اولویتهای شورای اسلامی بجستان مبنی بر بهره گیری از توان متخصصان بومی در فرایند های مدیریت و توسعه شهری بجستان و ایجاد ارتباط و تعامل مستقیم بین مسئولین و شهروندان در نخستین گام مرکز پژوهشهای راهبردی شورای اسلامی بجستان با توجه به مدلهای موفق کشور از جمله مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری ، مرکز مطالعات و برنامه ریزی های شهر تهران و مرکز پژوهشهای شورای اسلامی شهر مشهد تاسیس و نهادینه سازی خواهد شد .

البته با توجه به تجربیات ملی و بین المللی ما ، مدل مرکز پژوهشهای راهبردی شورای اسلامی بجستان یک مدل چند بعدی ، کامل و منطبق بر خرد جمعی و قابل ارائه به مجامع بین المللی توسعه و خلاقیت شهری خواهد بود .

 

مهندس کمالی در ادامه به تشریح اقدامات آتی خود در مسئولیت محوله از سوی شورای اسلامی بجستان پرداخت :

 

انشاءالله پس از شکل دهی هسته مرکزی مرکز پژوهشهای راهبردی شورای اسلامی بجستان و تشکیل کمیسیون های تخصصی این مرکز با حضور نخبگان و متخصصان ملی و محلی ، مراحل شکل دهی گروه مشاوران جوان شهرداری بجستان با حمایت شهردار محترم بجستان آغاز خواهد شد .

 

 گروه مشاوران جوان شهرداری بجستان محفلی برای حضور و فعالیت علمی و پژوهشی جوانان نخبه بجستانی با تخصصهای مرتبط با حوزه مدیریت و برنامه ریزی شهری خواهد شد .

 

سرپرست گروه مشاوران جوان شهرداری بجستان اضافه کرد :

خوشبختانه با حضور و حمایت شهردار و شورای اسلامی بجستان در کمتر از یک سال بستر لازم برای تبدیل شدن بجستان به قطب توسعه و تحول شهری منطقه را مهیا خواهم نمود .

 

کمالی در پایان خاطر نشان کرد :

توسعه ملی و منطقه ای تنها با وجود وفاق و همدلی بین مسئولین و شهروندان محقق خواهد شد و خوشبختانه بجستان با حضور پرتلاشترین نماینده عالی دولت در شهرستان و بخش مرکزی ظرفیت تبدیل شدن به الگوی توسعه شرق کشور را دارد که در این راه از حمایتهای فراوان فرماندار و بخشدار محترم بجستان تشکر می نمایم . 

درخشش خاموش یک دانش آموز روشن دل زین آبادی در نوزدهمین المپیاد محاسبات ریاضی کار با چرتکه در کشور مالزی.

این دانش آموز علی اصغر حسن پور، زین آبادی ساکن تهران می باشد ، که توانست در بین 5000 دانش آموز از سراسر جهان مقام دوم را کسب کند.
ما نیز به نوبه خود این افتخار بزرگ را به تمامی زین ابادیها و بجستانیها و خانواده ایشان تبریک عرض می کنیم.


http://iransepid.ir/News/1655.html

http://ucmas.ir/?checked=rnd11sec


 مراسم پرفیض دعای توسل امشب 92/7/16  درمحل گلزار شهدای روستای زین آباد شهرستان بجستان بعد از نماز مغرب و عشا برگزار شد.

به گزارش بجستان نیوز، مراسم معنوی و پرفیض دعای توسل با حضور مسئولین، فرماندهان نظامی و انتظامی، خانواده های شاهد و ایثارگر و مردم متدین و مومن روستای زین آباد از توابع شهرستان بجستان در گلزار شهدا این روستا برگزار شد در این محفل نوران حضور پرشور جوانان در کنار سالمندان نشان از صمیمیت و نزدیکی جوانان و سالمندان را نشان می دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمين ایزدی امام جمعه محترم شهرستان بجستان در سخنانی درباره مقام شهدا با ذكر حديثی، گفت: پيامبر اكرم(ص) فرمودند «انسان با دو دليل می‌تواند به قرب و خودسازی برسد اول مربی و تربيت‌كننده نفس خود باشد و دوم دل از تعلقات دنيای بر كند» و شهدا به عينه هر دو خصوصيت را در وجود خود داشتند تا به كمال و قرب الهی رسيدند.

مراسم با قرائت صلوات خاصه امام رضا(ع) و دعای فرج امام زمان (عج) پایان یافت.

روابط عمومی روستای الکترونیک زین آباد بازدید : 942 چهارشنبه 15 خرداد 1392 نظرات (0)

هوشمند سازی مدارس زین آباد بجستان
طرح هوشمندسازی برای تحقق اهداف سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش و استفاده از فناوری نوین در آموزش و نیز ارتقای خدمات آموزشی، اجتماعی و فرهنگی به دانش آموزان صورت گرفته است.

تاثیرگذاری سیستم هوشمند در افزایش فرایند یادگیری نقش بسزایی دارد که امروزه به سادگی می‌توان دریافت که مواردی از قبیل تدوین استاندارد‌های جدید، پیدایش امکانات ویژه، سادگی و راحتی هر چه بیشتر در حوزه کاربری و ایجاد جذابیت‌های خاص در تکنولوژی تجهیزات کمک آموزشی، فضای کلاس‌های درس را به کلی تحت تأثیر قرار داده است.

در این راستا و در جهت دسترسی دانش آموزان زین آباد به تکنولوژی های روز ، به عنوان اولین روستا در استان هوشمند سازی مدرسه راهنمایی شهید حسینی زین آباد با خرید یک وایت برد هوشمند (پیشرفته ترین مدل روز در ایران) توسط خانواده شهید حبیب اله حسینی  به یاد پدر و مادر و برادر شهیدشان خریداری و نصب گردید.

اولین همایش توسعه پایدار با محوریت نقش فناوری های نوین و ICT در ایجاد فرایند توسعه پایدار 26 اردیبهشت ماه مصادف با آغاز هفته جهانی ارتباطات در شهرستان بجستان با حضور مسئولین کشوری و استانی و سرکنسولگری محترم جمهوری اسلامی افغانستان برگزار می گردد .


روابط عمومی روستای الکترونیک زین آباد بازدید : 1205 دوشنبه 19 فروردین 1392 نظرات (1)

مهاجرت روستاییان به شهرها را به دلیل نبود امکانات رفاهی از جمله مراکز بهداشتی درمانی، آموزشی و سوخت دانست که خوشبختانه با ورود گاز طبیعی به روستاها به ماندگاری روستاییان نقش بسیار موثری داشت.

در روزهای اخیر شاهد اتصال شبکه انشعاب گاز خانگی اهالی روستای زین آباد بودیم.که لازم می دانیم از مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی و اداره گاز شهرستان بجستان و فرمانداری که با پیگیری های خود شادی و خوشحالی را در ابتدای سالی که مزین به <حماسه اقتصادی و سیاسی> گردیده تشکر نماییم.

روابط عمومی روستای الکترونیک زین آباد بازدید : 646 دوشنبه 19 فروردین 1392 نظرات (0)

به منظور افزایش سطح بهره وری از فن آوری های نوین ارتباطی،  اینترنت پر سرعت در روستای زین آباد بجستان راه اندازی گردید.

امروزه با پیشرفت سریع ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از بدیهی ترین حقوق شهروندان بخصوص شهروندان تحصیل کرده جامعه دسترسی آسان به اینترنت با سرعت مناسب می باشد متاسفانه روستای زین آباد با وجود تعداد کثیری از دانشجویان ؛ معلمان ، دانش آموزان و افراد تحصیل کرده از این ابزار جوامع توسعه یافته محروم هست و اهالی این روستا به اجبار با صرف هزینه های بالا از اینترنت دایل آپ استفاده می کردند . اینترنت دایل آپ ابتدایی ترین شیوه اتصال به وب هست که در خیلی از کشورهای دنیا از رده خارج هست و حتی به نحوی که در لپ تاپهای جدید امکان وصل به شیوه دایل آپ به کل حذف گردیده است . که با توجه به پیگیری های دهیاری و شورای اسلامی روستا و همکاری آقای مهندس هنری ریاست محترم اداره مخابرات شهرستان بجستان امکان استفاده از اینترنت پرسرعت در این روستاها فراهم گردیده است.

از تمامی دوستان و هموطنان محترمی که مایل به تبادل لینک می باشند خواهشمند است ضمن اضافه نمودن لینک این سایت در وبلاگ یا سایت خود آدرس آن را برایمان ارسال تا در قسمت لینک دوستان آن را اضافه نماییم.   با تشکر

روابط عمومی روستای الکترونیک زین آباد بازدید : 526 چهارشنبه 14 فروردین 1392 نظرات (0)

مدیر پروژه توسعه پایدار روستایی خدمت‌رسانی به روستاها را ضربه زدن به تحریم‌های بین‌المللی دانست.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، نوید کمالی در نشست هم‌اندیشی و بررسی الزامات "توسعه پایدار روستایی" که شب گذشته در روستای زین‌آباد شهرستان بجستان برگزار شد، اظهار کرد: پیشینه و واژه گفتمان توسعه بسیار وسیع و تاریخی بوده و دارای قدمتی برابر با تغییرات طبیعی و اجتماعی در سطح جهان است.

وی با بیان اینکه در ابتدا، بحث توسعه بیشتر با اصطلاح تکامل و پیشرفت همراه بود، افزود: اما در سال‌های جاری و با توجه به گفتمان و رویکرد رهبر معظم انقلاب در اسلامی‌سازی و بومی‌سازی فرآیند پیشرفت و توسعه، در کشور شاهد نگاه متفاوتی به این مقوله هستیم.

بنیان‌گذار توسعه فناوری اطلاعات در روستاهای محروم استان با بیان اینکه امروزه با توجه به تحریم‌های بین‌المللی و تلاش دشمنان در منحرف ساختن مسیر انقلاب اسلامی لازم است توجه ویژه‌ای به حوزه توانمندسازی تولید و سرمایه‌های ملی گردد، گفت: خوشبختانه شاهد هستیم رهبر انقلاب هر ساله با مطرح ساختن نامی برای سال گفتمان آن سال را نیز تبیین می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه در سال جاری که مزین به نام "حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی" است باید با نهایت تلاش درصدد پیشبرد اهداف انقلاب باشیم، اضافه کرد: در حوزه توسعه مناطق محروم و کمتر توسعه یافته کشور در تلاش هستیم نخستین مرکز "آموزش و تحقیقات توسعه پایدار روستایی" را منطبق بر آموزه‌های اسلامی و استانداردهای ملی و جهانی به عنوان الگویی موفق از ایجاد فرآیند پیشرفت و توسعه پایدار روستایی ایجاد کنیم.

این محقق و پژوهشگر عرصه فناوری اطلاعات و محرومیت‌زدایی با بیان اینکه راهبردهای صحیح و خردمندانه رهبر انقلاب، زمینه را برای تحول و توسعه پایدار در کشور آماده کرده است، تصریح کرد: امروزه منظور از كارهاى زيربنايى، پروژه‌های سخت‌افزاری مانند سد، پل، كارخانه و جاده نیست بلكه منظور آغاز جنبش نرم‌افزاری، بروز استعدادهاى جوانان كشور و رسيدن به اين معناست كه دانایی‌محوری، در چهارچوب معارف اسلامی، قدرت‌بخش است.

وی ادامه داد: مرکز آموزش و تحقیقات توسعه پایدار روستایی و پژوهشکده توسعه پایدار روستایی، مرکزی برای  تبدیل علم به عمل در یک چهارچوب کاملا بومی و ملی  است لذا تعریف‌کننده راهبردهایی خواهد بود که منجر به الگوسازی از روستاهای ایران برای سایر ملل خواهد شد.

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران ابراز امیدواری کرد: امسال سال آغاز جنبش نرم‌افزاری و  بروز استعدادهاى جوانان كشور در عرصه محرومیت‌زدایی از روستاها باشد.


روابط عمومی روستای الکترونیک زین آباد بازدید : 610 چهارشنبه 14 فروردین 1392 نظرات (0)

رییس شورای اسلامی نخستین روستای الکترونیک خراسان رضوی، همدلی و مشارکت عمومی را زمینه‌ساز تحقق "توسعه پایدار روستایی" عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، حسن حسینی در نشست هم‌اندیشی و بررسی الزامات "توسعه پایدار روستایی" که شب گذشته در روستای زین‌آباد شهرستان بجستان برگزار شد، بر لزوم جلب مشارکت شهروندان در فرآیند توسعه پایدار روستایی در زین‌آباد، به عنوان محور و الگوی توسعه در روستاهای مناطق محروم کشور تاکيد کرد.

وی ادامه داد: در راستای تبدیل زین‌آباد به یک الگوی ملی و بین‌المللی، به مشارکت حداکثری شهروندان و نخبگان نیاز داریم.

حسینی با بیان اینکه شوراي اسلامي روستا از مهم‌ترین نهادهاي فعال در هر روستاست که قدرت خود را از اعتماد و مشارکت مردم به دست آورده است، اظهار کرد: شورای اسلامی روستای زین‌آباد در سال‌های اخیر با همدلی و تلاش بی‌وقفه توانسته است خدمات بی‌شماری را در سطح روستا به شهروندان ارائه نماید.

وی خاطرنشان کرد: امروز که به دنبال تحقق شعار توسعه پایدار و عملی‌سازی گفتمان رهبر حکیم انقلاب در عرصه پیاده‌سازی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و توسعه پایدار روستایی هستیم باید همت مضاعفی را در کنار همدلی به کار بندیم.

رییس شورای اسلامی نخستین روستای الکترونیک استان تصریح کرد:  ایجاد مرکز آموزش و تحقیقات توسعه پایدار روستایی از یک سو می‌تواند زمینه‌ساز توسعه پایدار زین‌آباد شده و از سوی دیگر عاملی برای تدوین دستاوردهای این روستا و نشر آن‌ها در سایر روستاها و مناطق محروم کشور باشد.

وی با اعتقاد بر اینکه شهروندان این روستا ثابت کرده‌اند که در اوج محرومیت‌ها و خشکسالی‌های پی‌در‌پی باز هم می‌توان فرآیند توسعه و پیشرفت را در روستا حفظ کرد، افزود: امروزه با وجود خشکسالی‌های پی‌در‌پی باز هم به دلیل همت مضاعف کشاورزان این روستا، زین‌آباد قطب تولید محصولاتی از جمله نعناع و زعفران در شهرستان است.

حسینی اظهار کرد: امیدوارم در سال "حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی" مردم زین‌آباد بتوانند در عرصه مشارکت حداکثری حماسه‌ساز بوده و الگویی برای سایر روستاهای کشور باشند.

همدلی شهروندان و دولت، زمینه‌ساز رشد اقتصادی در روستاهاست

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، دهیار نخستین روستای الکترونیک خراسان رضوی نيز در ادامه اين نشست گفت: همدلی شهروندان و دولت زمینه‌ساز رشد اقتصادی در روستاهاست.

رمضان‌علی حسینی عنوان کرد: روستای زین‌آباد به عنوان دهستان بخش مرکزی شهرستان بجستان، با سابقه چند صد ساله، امروزه درصدد ایجاد تحولی بزرگ در عرصه توسعه مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته کشور است لذا باید با جذب مشارکت مسوولان و شهروندان زمینه‌ساز تحقق این آرمان شد.

وی با بیان اینکه توسعه پایدار، فرآيندی اجتماعی و اقتصادی است و براي رسيدن به آن در شرايط زندگي روستايي، بايد با دانایی‌محوری عمل كرد، افزود: قبل از هر چيزي بايد فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی را در روستاها آغاز کرد که این جلسات هم‌اندیشی، حرکتی هوشمندانه و قابل تقدیر است.

حسینی با تاکید بر اینکه در مناطق روستايي، با توجه به طبيعت پراكنده سكونت‌گاهي و کمبود اعتبارات و منابع مالی، اغلب فعالیت‌های مربوط به توسعه، نياز به نوعي فعاليت جمعي ومشاركت عمومی دارد، خاطرنشان کرد: توسعه پایدار زمانی محقق خواهد شد که روحيه همكاري و تعاون بين روستاييان تقویت شود.

وی ادامه داد: برای جلوگيري از رانش و فرسايش نيروي انساني و مهاجرت از روستا، بايد مشکلات مردم روستا حل و زندگي رضايت‌مندانه‌تري نسبت به زندگي فعلي‌ برای آنان تضمين شود؛ همچنین ابعاد زندگي روستايي از قبيل ابعاد فرهنگي، اجتماعي و معنوي توسعه یابد و كيفيت زندگي در روستا چه از نظر مادي و چه معنوي بالا رود.

دهیار روستای زین‌آباد با تاکید بر اینکه توسعه پایدار روستایی زمانی محقق می‌شود که روستایی به چشم‌انداز پیشرفت و توسعه روستایی خود افتخار کند، گفت: خوشبختانه زین‌آباد، به عنوان یک روستای همیشه پیشگام و پیشرو در حال تدوین چشم‌انداز توسعه پایدار خود در افق 1404 جمهوری اسلامی ایران در چهارچوب بیانات رهبر معظم انقلاب است.

 وی با بیان اینکه دهیاری همیشه در تلاش بوده است که روحيه اعتماد به نفس، نوآوري و خوداتكايي بيشتري در زین‌آباد ايجاد شود تا در فرآیند ایجاد توسعه پایدار همیشه الگویی برای سایر مناظق محروم و کمتر توسعه‌یافته باشد، افزود: در اين رابطه در گام اول حمایت و جذب بیش از 200 کارشناس و متخصص عضو هیات علمی و راه‌اندازی "مرکز و پژوهشکده توسعه پایدار روستایی" برای اولین بار در کشور می‌تواند در صورت حمایت نخبگان و صاحب‌نظران، نقطه عطفی در توسعه زین‌آیاد و سایر روستاهای محروم کشور باشد.

روابط عمومی روستای الکترونیک زین آباد بازدید : 637 چهارشنبه 14 فروردین 1392 نظرات (0)

کارآفرین نمونه بجستانی کارآفرینی را کلید خلق حماسه اقتصادی بیان کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، محمود علائی در نشست هم‌اندیشی و بررسی الزامات "توسعه پایدار روستایی" که شب گذشته در روستای زین‌آباد شهرستان بجستان برگزار شد، اظهار کرد: مقام معظم رهبری با نام‌گذاری سال جدید به عنوان سال "حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی"، تاکید دوباره‌ای بر نقش کلیدی مردم در جمهوری اسلامی ایران به عنوان ایجادکنندگان تحول و پیشرفت اقتصادی در شرایط تحریم داشتند چراکه بدون مشارکت حداکثری ملت ایران در فرآیندهای اقتصاد مقاومتی، خلق حماسه اقتصادی ممکن نخواهد بود.

وی با بیان اینکه لازم است برای خلق حماسه اقتصادی، مردم بیش از گذشته نقش‌آفرینی داشته باشند، افزود: حضور گسترده کارآفرینان و تولیدکنندگان  با روحیه جهادگونه می‌تواند زمینه‌ساز خلق حماسه اقتصادی و افزایش توان و اقتدار ایران عزیز گردد.

صادر کننده نمونه بجستانی در عرصه تجهیزات اکتشاف و بهره‌برداری از معادن خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی که دشمنان تحریم‌های روزافزونی علیه ملت ایران اعمال می‌کنند، باید بیش از پیش از تمامی توانایی‌ها و ظرفيت‌ها برای مقابله با این فشارها در سال "حماسه سياسي حماسه اقتصادي " بهره برد.

وی توجه به اقتصاد مقاومتی، تکیه بر دانش و فناوری بومی، توجه و حمایت از تولید ملی، فرهنگ‌سازی در مصرف تولیدات داخلی، کیفی‌سازی محصولات توليد ملي و ساماندهی بازار پولی کشور را از جمله مولفه‌هایی برشمرد که در خلق حماسه اقتصادی باید از سوی مدیران ، مسوولان و ملت همیشه در صحنه ایران  مورد توجه قرار گیرد.

علائی با بيان اينكه كشورهاي توسعه نيافته، نتوانسته‌اند بين صنعت، تجارت و کارآفرین هماهنگي ايجاد كنند، تصریح کرد: تجربه جهانی ثابت کرده است اغلب ملت‌هایی كه از قافله توسعه عقب مانده‌اند، كشورهايي هستند كه نتوانسته‌اند بين صنعت، تجارت و کارآفرین خود ارتباط و هماهنگي لازم را ايجاد كرده و در جهت  هم‌افزایی این سه مولفه گام بردارند.

وی ادامه داد: شهرستان بجستان به دلیل برخورداری از منابع طبیعی از جمله معادن مرغوب سنگ در سطح جهان شناخته شده است اما تا پیش از این تمام تجهیزات کشف و بهره‌‎برداری از این معادن، از کشورهای اروپایی وارد کشور می‌شد؛ امروز به لطف خداوند منان، با بهره‌گیری از توان متخصصان داخلی و بومی و بهره‌گیری از استراتژی‌های توسعه ایران و الگو قرار دادن بیانات رهبر انقلاب توانسته‌ایم بخش عظیمی از وابستگی به تجهیزات برش و بهره‌برداری از معادن تولیدشده در غرب را برطرف نماییم و با تولید انبوه تجهیزات بهره‌برداری از معادن، آن‌ها را به کشورهای متعددی از جمله افعانستان، پاکستان، تاجیکستان، هند و چین صادر کنیم.

روابط عمومی روستای الکترونیک زین آباد بازدید : 596 یکشنبه 11 فروردین 1392 نظرات (0)

دو ميليون نسخه از اولين نرم‌افزار "آموزشي راهنمايي و رانندگي" كشور، نوروز امسال در مبادي جنوبي خراسان رضوي توزيع شد.

نويد كمالي، عضو انجمن علمي تجارت الکترونيک ايران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) - منطقه خراسان، با اعلام اين خبر اظهار كرد: با توجه به حجم بالاي ترددها در جاده‌هاي استان به ويژه در ايام نوروز، حجم تصادفات جاده‌اي در محورهاي مواصلاتي استان افزايش مي‌يابد كه طراحي و توزيع نرم‌افزار "آموزشي راهنمايي و رانندگي" با هدف ارتقاي ايمني سفرهاي جاده‌اي، بازخواني و به‌روز رساني اطلاعات مربوط به علايم راهنمايي و رانندگي و فرهنگ‌سازي رعايت قوانين و مقررات راهنمايي و رانندگي گرفت.

وي خاطرنشان كرد: اين نرم‌افزار در نوروز امسال، در شهرستان بجستان و روستاي الكترونيك زين‌آباد، بين چهار ميليون مسافر كه از مبادي جاده‌اي جنوب استان وارد مي‌شدند، به صورت رايگان توزيع شد.

اين پژوهشگر حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات اظهار كرد: به دليل اينكه بيشتر مسافران از تلفن همراه استفاده مي‌كنند، نرم‌افزار "آموزشي راهنمايي و رانندگي" ويژه تلفن همراه و سيستم‌عامل اندرويد طراحي شد.

وي در خصوص انتخاب سيستم‌عامل اندرويد براي اجراي اين نرم‌افزار با بيان اينكه بيش از 70 درصد از تلفن‌هاي همراه در جهان مبتني بر اين سيستم‌عامل است، گفت: سيستم‌عامل اندرويد در ايران نيز طرفداران بسياري دارد و بسياري از تلفن‌هاي همراه هوشمند توليد داخل نيز مبتني بر اين سيستم‌عامل است.

كمالي تصريح كرد: نرم‌افزار "آموزشي راهنمايي و رانندگي" حاوي تمام بخش‌هاي كتاب آيين‌نامه راهنمايي و رانندگي است و حتي نمادها و نشانه‌هاي اين كتاب را نيز شامل مي‌شود.

وي‌ عنوان كرد: پس از نصب اين نرم‌افزار بر روي تلفن همراه،‌ فرد مي‌تواند آزمون‌هاي مختلف طراحي شده در اين نرم‌افزار را انجام دهد و در نهايت كارنامه‌اي به وي ارائه خواهد شد.

عضو جامعه جهاني ISOC با اشاره به اينكه نرم‌افزار "آموزشي راهنمايي و رانندگي" با مشاركت فرماندهي راهنمايي و رانندگي استان خراسان رضوي طراحي شده است، افزود: طراحي اين نرم‌افزار توسط شركت فناوري فرين‌ايده صورت گرفت.

كمالي خاطرنشان كرد: علاقمندان مي‌توانند اين نرم‌افزار را از طريق پورتال راهنمايي و رانندگي خراسان رضوي دريافت كنند.

روابط عمومی روستای الکترونیک زین آباد بازدید : 651 یکشنبه 11 فروردین 1392 نظرات (1)

در راستای تسهیل عضویت پژوهشگران و صاحب نظران عزیز در سرتاسر ایران اسلامی از شما دعوت می گردد تا فرم ثبت نام در مرکز آموزش و تحقیقات توسعه پایدار روستایی ایران و پژوهشکده توسعه پایدار روستایی را از آدرس زیر دریافت و پس از تکمیل به دبیرخانه ارسال نمایید .


دورنگار یکپارچه جهت دریافت نظرات و پیشنهادات و دریافت فرم های عضویت : 


دورنگار : 89781562-021

روابط عمومی و امور بین الملل : 09154452724       <<<دانلود فرم ثبت نام>>>


تعداد صفحات : 2

درباره ما
Profile Pic
اولین روستای الکترونیک استان خراسان رضوی در بهمن ماه 1390 با پیام دکتر علی اکبر جلالی پدر توسعه فناوری اطلاعات کشور در کنگره بزرگداشت شهدای روستای زین آباد شهرستان بجستان راه اندازی شد .
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 50
 • کل نظرات : 18
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 12
 • آی پی امروز : 32
 • آی پی دیروز : 63
 • بازدید امروز : 372
 • باردید دیروز : 1,632
 • گوگل امروز : 9
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 2,004
 • بازدید ماه : 6,087
 • بازدید سال : 46,367
 • بازدید کلی : 228,545