loading...
روستای الکترونیک زین آباد

با حضور فرهیختگان و صاحب نظران زین آباد 

نشست هم اندیشی توسعه زین آبادوایجادنخستین مرکزآموزش وتحقیقات توسعه پایدار روستایی ایران و تبدیل زین آبادبه الگوی بین المللی توسعه پایدار روستایی

یکشنبه 11فروردین بعدازنمازمغرب وعشاء درمحل مسجدجامع 

برگزار میگردد.

(افتتاحیه 27 اردیبهشت ماه با حضور مسئولین داخلی و خارجی)

دورنگار:89781562-021

روابط عمومی:09154452724

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران از ایجاد نخستین پژوهشکده توسعه پایدار روستایی در بجستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه خراسان، نوید کمالی امروز 25 اسفند ماه در نشست بررسی راهبردها و الزامات توسعه پایدار روستایی که در زین‌آباد، نخستین روستای الکترونیک استان خراسان رضوی برگزار شد، با اشاره به اینکه الگوی توسعه پایدار زین آباد ثابت می‌کندمحرومیت، محدودیت نیست، گفت: کشورها و مناطق مختلف جهان، متناسب با شرایط و اولویت‌ها، رویکردها و استراتژی‌های توسعه روستایی متفاوتی را در پیش گرفته‌اند.

توسعه پایدار روستایی : پیشرفت : عدالت : توسعه : نوید کمالی: روستای الکترونیک : زین آباد

وی بیان کرد: قطعاً نمی‌توان بدون درنظرگرفتن تجربیات جهانی در این زمینه و با تمرکز صرف بر اشتغال‌زایی در روستاها بدون بهره‌گیری از یک راهبرد مشخص توفیق چندانی بدست آورد، زیرا اشتغال‌زایی و کارآفرینی در محیطی مستعد و پویا رخ می‌دهد و بدون وجود آن محیط عملا نمی‌توان توقع موفقیتی پایدار داشت.

کمالی اظهار کرد: ایجاد مرکز تحقیق و توسعه پایدار روستایی در راستای افزایش توانمندی‌های علمی شهروندان مناطق محروم روستایی و حمایت از فعالیت‌های علمی و پژوهشی می‌تواند گامی اساسی در راستای افزایش توانمندی‌های سرمایه‌های اجتماعی روستاهای کشور گردد.

وی گفت: این مرکز در نوع و ترکیب خود نخستین مرکز تحقیق و توسعه پایدار روستایی کشور خواهد  بود که در راستای عملی‌سازی رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در ارتقاء سطح خدمت‌رسانی به روستاها و حمایت از تولید ملی به‌صورت پایلوت و بوسیله جذب مشارکت‌های مردمی راه‌اندازی خواهد شد.

کمالی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت توجه به روستاها و رفع شکاف‌های اجتماعی و برقراری عدالت اجتماعی در ابعاد مختلف شهروندی و از جمله یکسان‌سازی سطح دسترسی شهروندان مناطق محروم به دانش و فناوری روز ایجاد یک جنبش نرم‌افزاری جهادی، در راستای توسعه فرهنگی و اقتصادی در روستاها، امری ضروری جلوه می‌کند.

پژوهشگر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات عنوان کرد: خوشبختانه با عنایت ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی در راستای اجرای بند یک اصل 110 قانون اساسی با ابلاغ سیاست‌های کلی "تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" دولت مکلف شده است برای تسریع در عملیاتی کردن این سیاست‌ها در کم‌ترین زمان ممکن، راهکارها را تنظیم کرده و پیگیری‌های قانونی را انجام دهد.

وی تصریح کرد: از مهم‌ترین بندهای این ابلاغیه می‌توان به الزام‌آور شمردن توانمندسازی و ارتقاء بهره‌‌وری نیروی کار با افزایش انگیزه، مهارت و خلاقیت و ایجاد تناسب بین مراکز آموزشی و پژوهشی با نیازهای بازار کار اشاره کرد، که یکی از اهداف و آرمان‌های این مرکز در زین آباد تحقق این بند از منویات رهبری است.

کارآفرینی کلید توسعه پایدار روستایی است

کمالی با بیان اینکه کارآفرینی کلید توسعه پایدار روستایی است، اضافه کرد: ایجاد توانایی درک تغییرات و کشف فرصت‌ها، مشارکت و کار گروهی، خلاقیت و نوآوری، روحیه استقلال طلبی و مسوولیت پذیری، مخاطره‌پذیری و مخاطره‌جویی از عناصر اصلی گسترش کارآفرینی در روستاهاست.

عضو جامعه جهانی ISOC افزود: ساختار مدیریت توسعه روستایی کشور در شرایط فعلی نیازمند اصلاح در وظایف و راهبردها است، لذا تلاش در جهت تشکیل و تقویت نهادهای غیر دولتی برای مشارکت بیشتر در توسعه محلی، تحول در ساختارهای اقتصادی روستا برای ترغیب مشارکت بخش غیردولتی و خصوصی در فعالیت‌های اقتصادی، تقویت شیوه‌های نظارتی از طریق نهادهای مردمی، تفویض اختیار و تقویت مدیریت محلی به منظور مشارکت بیشتر در توسعه محلی می‌تواند از مهم‌ترین راهکارهای جدید در مدیریت توسعه پایدار روستایی باشد.

وی با بیان اینکه مسلما هیچ خدمت و جهادی بدون تفکر و برنامه‌ریزی منسجم به سرانجام نمی‌رسد و شتاب‌زدگی و اقدامات غیرحساب شده نه تنها باعث پیشرفت کار نمی‌شوند بلکه راه‌اندازی مجدد آن را نیز با اختلال روبرو می‌سازند، ادامه داد: پیوند صاحبان اندیشه یعنی جوانان، نخبگان دانشگاه و عالمان حوزوی در روستا  اگر با توکل، تفکر، هماهنگی و بهره‌وری مناسب از زمان همراه باشد می‌تواند عامل پیشرفت و توسعه پایدار روستا باشد و از اتلاف سرمایه‌های مادی و معنوی جلوگیری کنند.

کمالی تصریح کرد: امیدواریم با جذب حداکثری مشارکت‌های مردمی و حمایت بی‌دریغ مسوولین و همکاری محققان و پژوهشگران برتر کشور در راستای تحقق سند چشم انداز توسعه پایدار روستایی، قادر به صادرات بین‌المللی این الگو به کشورهای همجوار باشیم.

رمضانعلی حسینی دهیار روستای زین آباد که در این نشست حضور داشت، گفت: در راستای تلاش در توسعه روز افزون روستای زین آباد و الگوسازی برای سایر روستاها و رفع محرومیت‌ها، فضای ساختمانی لازم جهت استقرار مرکز تحقیق و توسعه پایدار روستایی در زین آباد از سوی دهیاری تامین می‌گردد.

وی با اشاره به اینکه تلاش مجموعه دهیاری به عنوان بازوی اجرایی دولت خدمت‌گزار در روستا افزایش جایگاه فرهنگی و اقتصادی شهروندان است، ادامه داد: باید با بهره‌گیری از آرا و اندیشه‌های یکایک شهروندان روستا در قالب شوراهای مردمی، نشاط مشارکت در توسعه روستا را در مردم ایجاد کنیم.

حسینی اظهار کرد: باید توجه داشت که خدمات‌رسانی بیشتر و بهتر به مردم و تلاش برای کاهش مشکلات شهروندان از مطالبه‌های جدی رهبری در عرصه خدمت‌رسانی مسوولان به شهروندان است، که مجموعه دهیاری زین آباد آن را سرلوحه اقدامات خود قرار داده است و از هرگونه اقدامی در راستای توسعه پایدار روستا حمایت می‌کند.

در ادامه سرگرد علیرضا رمضانی جانشین فرماندهی ناحیه مقاومت بسیج سپاه پاسداران شهرستان بجستان افزود: توسعه علمی و فرهنگی روستاها منجر به افزایش آگاهی و شناخت شهروندان می‌گردد که این مهم خود بسترسازی برای بصیرت افزایی در بین شهروندان روستا در عرصه‌های گوناگون است.

وی اظهار کرد: امروزه هر روستا علاوه بر سرمایه‌های اقتصادی به سرمایه‌های اجتماعی هم نیاز دارد،ادامه داد: مهم‌ترین سرمایه یک روستا جوانان با بصیرت و مسلح به دانش روز آن است، لذا توجه به دانایی محوری ارزش نهادن به توانمندی‌های جوانان است.

رمضانی بیان کرد: برگزاری نشست‌های تخصصی و حضور همه‌ی اقشار روستا از پیر و جوان و مشارکت دادن آن‌ها در فرایند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری خود تجلی بخش الگوی مترقی شورا در فرایند توسعه پایدار روستای است.

حجت الاسلام و المسلمین حمید خدادادی مسوول کانون فرهنگی و مذهبی شهداء مسجد جامع زین آباد که در این نشست حضور داشت، بیان کرد: در راستای افزایش علاقه‌مندی جوانان و نوجوانان روستا به مباحث علمی و فرهنگی روز کانون فرهنگی مسجد بصورت فعال آماده برگزاری کلاس‌های آموزشی و تربیتی با محوریت موضوعات روزآمد و مورد تقاضا خانواده‌ها است.

وی خاطرنشان کرد: آموزش و فرهنگ‌سازی اسلامی محور تعالی و رشد روستا است که در صورت توجه به آن می‌توان آرمان شهر روستایی را با اطمینان ترسیم کرد.

خدادادی اظهار کرد: لازم است در راستای پیاده‌سازی الگوی توسعه پایدار روستایی از متخصصان حوزه دینی برای رسوخ و فرآیند گفتمان‌سازی آن استفاده شود تا بهره‌برداری از تکنولوژی و رسیدن به پیشرفت در قالب فرهنگ دینی باشد زیرا استفاده از راهبردهایی که دین اسلام برای پیشرفت بشر ارائه کرده است نیاز به تبیین از سوی همین افراد دارد.

وی عنوان کرد: برگزاری نخستین دوره  آموزش شهروند الکترونیکی  روستایی و برقراری اینترنت پر سرعت ADSL در مسجد جامع از اولویت‌های مورد پیگری روستا است.

بجستان نخستین شهرستان الکترونیکی خراسان رضوی می شود

مشهد – فرماندار بجستان از الکترونیکی شدن این شهرستان به عنوان نخستین منطقه از استان خراسان رضوی در آینده نزدیک خبر داد.

ˈحسین جمشیدیˈ روز سه شنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: الکترونیکی شدن بجستان به عنوان درگاه ورودی مشهد الرضا (ع) طرحی در راستای استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات به منظور صرفه جویی در وقت و هزینه مردم است.

وی افزود: این طرح با ابتکار و سرمایه گذاری بخش خصوصی تحت نظارت فرمانداری بجستان در این شهرستان به مرحله اجرا درآمده است.

او اظهار داشت: در نخستین گام از اجرای این طرح برای خدمات رسانی به خانواده شهدا، نخستین گلزار شهدای الکترونیک خراسان رضوی در دهه فجر امسال راه اندازی شد.

وی گفت: در این گلزار از طریق بکارگیری نرم افزاری ویژه، اطلاعات مربوط به شهدایی که در گلزار بجستان مدفون هستند، شامل مشخصات و زمان و مکان شهادت آنان از طریق بلوتوث تلفن همراه قابل دریافت است.

او افزود: با راه اندازی این نرم افزار هر یک از افرادی که به گلزار شهدای بجستان مراجعه کنند می توانند اطلاعات مربوط به شهدا را روی تلفن همراه خود داشته باشند.

فرماندار بجستان گفت: همچنین طی برنامه ریزی های انجام گرفته درصدد هستیم با استفاده از نرم افزارهای رایانه ای اطلاعات گردشگری، تاریخی، اقامتگاه ها و موقعیت جغرافیایی این شهرستان را برای عید نوروز از طریق تلفن همراه در اختیار گردشگران و زائران قرار دهیم.

جمشیدی ارائه اینترنت رایگان به زائران در مکان‌ های استقرار آنان و راه اندازی رادیو اینترنتی را از دیگر امکانات فراهم شده برای مسافران و زائران در نوروز سال آینده برشمرد.

وی با بیان اینکه بجستان درگاه ورودی مشهد است، گفت: سالانه بیش از چهار میلیون زائر وارد استان خراسان رضوی می‌شوند که اغلب از مسیر بجستان عبور می ‌کنند لذا به منظور خدمات رسانی بهتر به زائران ایجاد تسهیلات الکترونیکی و فناوری اطلاعات برای این شهرستان در نظر گرفته شده است.

فرماندار بجستان با بیان اینکه اجرای طرح دولت الکترونیک در این شهرستان را از سال دیگر به صورت جدی تر دنبال خواهیم کرد، افزود: الکترونیکی شدن این منطقه موجب کاهش رفت و آمد مردم در شهر و شفاف شدن فرآیند کاری ادارات می شود./

با توجه به پيشرفت فناوري اطلاعات و ارتباطات و در راستا بهبود زندگي مردم و كاهش زمان و هزينه افراد، شهر الكترونيكي راه‌اندازي شد و هم اكنون در حال كسترش در تمامي نقاط كشور است.

به گزارش خبرنگار اجتماعي خبرگزاری دانشجویان ایران (ايسنا) - منطقه خراسان، از آنجا كه دنيا در حال تحول روزافزون است و مردم با محدوديت زمان مواجه‌اند وجود شهري الكترونيكي به ما كمك مي‌كند تا با صرف‌جويي در زمان،‌هزينه و انرژي به راحتي به امور روزانه خودمان برسيم و نيازي به طي کردن مسافت‌هاي طولاني خارج از منزل به بيرون نداشته باشيم که خود اين امر در كاهش بار ترافيكي، كلافگي و خستگي افراد در صف‌هاي طولاني موثر است.

طرح ايجاد شهر الكترونيك بجستان به طور جدي‌تر پي‌گيري مي‌شود

حسين جمشيدي فرماندار بجستان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه خراسان، در خصوص دولت الكترونيك گفت: ما مي‌خواهيم از تكنولوژي روز نهايت استفاده لازم را ببريم و به لحاظ تخصصي بودن اين كار از همكاري مهندس كمالي استفاده كرديم.وي ادامه داد: كار زيبايي كه در گلزار شهدا انجام شده است، نصب نرم‌افزاري براي دريافت اطلاعات شهدا توسط موبايل افراد از طريق بلوتوث است و مسافران نوروزي كه در تعطيلات به اين گلزار مراجعه مي‌كنند مي توانند از اين نرم‌افزار استفاده كنند همچنين با ورود زائران به اين شهر تمام اطلاعات شهر بجستان مانند جاذبه‌هاي گردشگري، مكان‌هاي تفريحي، اقامتگاه‌ها و..براي مسافران ارسال مي‌شود و تلاش شده است تا در نوروز امسال اين امر تحقق يابد.

جمشيدي عنوان كرد: خدماتي كه براي دستگاه‌هاي زير ساخت مهياست و مي توانند ارائه دهند بعد ازنوروز كار ايجاد شهر الكترونيك بجستان را جدي‌تر پيگيري خواهند کرد.

وي در خصوص شوراي تشكيل شده در اين شهرستان اظهار كرد: ما از مسئولين و دستگاه‌هاي فرهنگي و علاقه مندان به اين امر در جهت بهبود اين امر استفاده مي‌كنيم.

بجستان اولين شهرستان الکترونيک است
در مكان‌هاي استقرار زائرين اينترنت رايگان قرار داده‌ايم

جمشيد اسدي بخشدار بجستان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه خراسان، گفت: با توجه به حضور زائرين در شهرستان بجستان در مكان‌هاي استقرار آن‌ها اينترنت رايگان قرار داده‌ايم.

وي افزود: در راستاي استقرار دولت الكترونيك و براي در دسترس قرار دادن خدمات دولتي به مردم قصد داريم تا شهرستان بجستان را از نظر فناوري‌هاي نوين تجهيز كنيم.

اسدي ادامه داد: شهرستان بجستان در فاصله 278 كيلومتري مشهد قرار دارد و گذرگاهي براي زائرين است لذا در ستادي تسهيلات نوروزي بحث‌هاي تجهيزات الكترونيكي و ارائه فناوري در اين شهرستان مطرح شده است.

وي اظهار کرد: هر ساله 4 ميليون نفر از مسير بجستان براي تعطيلات نوروزي به سمت مشهد مي‌روند و ما امسال آماده آن هستيم تا خدمات نويني با همكاري و مشاركت دستگاه‌هاي اجرايي در حوزه فناوري و اطلاعات به آنها ارايه كنيم.

بخشدار بجستان تصريح كرد: راه‌اندازي راديو اينترنتي و اينترنت رايگان به مسافرين از جمله خدماتي است كه به زائرين ارايه مي‌شود تا در صورتي كه بخواهند به‌طور مثال هتلي در مشهد رزرو كنند در شهرستان بجستان اين امكان برايشان فراهم شده است.

اسدي اضافه كرد: راه‌اندازي پايگاه‌ اطلاع‌رساني شهرستان بجستان جهت خدمات‌رساني در حوزه‌هاي مختلف علم روز و آشناسازي شهروندان و زائرين با مكان‌هاي ديدني شهرستان بجستان تحت عنوان bajstan.ir از ديگر خدمات نويني است كه در اين شهرستان داريم.

وي با اشاره به اينكه در دهه فجر دو كار شاخص كشوري در شهرستان بجستان انجام شد، بيان كرد: به منظور ترويج فرهنگ ايثار شهادت از اولين گلزار شهداي الكترونيك رونمايي شد همچنين اولين آرامگاه الكترونيك در اين شهرستان وجود دارد.

اسدي تصريح كرد: مشاركت مردم و وجود جوانان خلاق و پويا در حوزه فناوري باعث شد تا اين شهرستان بر حوزه فناوري پيشگام و موفق عمل كند.

بخشدار بجستان ادامه داد: براي ارايه فناوري‌هاي در اين شهرستان ابتدا آموزش‌هايي را به مردم مي‌دهيم كه اين امر زيربناي استفاده بهينه مردم از فناوري‌هاست.

وي ادامه داد: قصد داريم تا پيش‌نويس از سند بجستان را مهيا كنيم كه در اين سند چشم‌انداز،‌ راهبردها و فعاليت‌هاي بجستان در حوزه فناوري مشخص شده است.

اسدي گفت: چشم‌انداز پيشنهادي ما زندگي همراه با خلاقيت است لذا در اين شهرستان قصد داريم تا با ارايه خدماتي مطلوب به مسافران در تمام ايام و در همه زمان و مكان‌ها يك محيط رقابت و پويايي را فراهم كنيم.

وي بيان کرد: الکترونيک شدن اين شهرستان باعث كاهش رفت و آمد مردم در شهر و شفاف شدن فرآيند كاري ادارات مي‌شود.

الكترونيك شدن شهرستان بجستان در دست اقدام است

مهندس نويد كمالي عضو انجمن علمي تجارت الکترونيک ايران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه خراسان، در خصوص راه‌اندازي طرح الكترونيك شدن شهرستان بجستان گفت: فرآيند دولت الكترونيك توسط مقام معظم رهبري در سال 1377 در ابلاغ سیاست‌هاي نظام برداشته شد و هم اكنون مي‌خو اهيم دولت الكترونيك را بيش از پيش براي ارائه خدمات بهتر به مردم توسعه بخشيم.

وي اظهار كرد: به علت اينكه شهرستان بجستان درگاه ورودي مشهدالرضا است و ساليانه نزديك به 4 ميليون زائر وارد استان خراسان مي‌شوند و از اين مسير عبور مي‌كنند براي ارائه خدمت‌رساني به مردم اين طرح در حال شكل‌گيري است همچنين به دليل توجه مسوولين و نگاه افراد به اين دولت شهرستان بجستان اولين مجموعه پيشگام در مجموعه توسعه در سطح استان مطرح شده است.

زین آباد : نوید کمالی : بجستان : شهر الکترونیک بجستان : شهرستان الکترونیک بجستان : فرماندار بجستان

کمالي ضمن اشاره به اينكه اقدامات اوليه اجراي طرح الكترونيكي شدن بجستان آغاز شده است، عنوان كرد: روستاي زين آباد واقع در شهرستان بجستان پس از الكترونيكي شدن و موفقيت در اين اقدام سبب مجهز شدن فناوري‌هاي روز همچون آموزش از راه دور به كشاورزان و الكترونيكي شدن گلزار شهدا، فرهنگ استفاده از فناوري الكترونيك شكل گرفت و در ابتدا سال گذشته اولين پروژه راه‌اندازي اولين روستاي الكترونيك شرق كشور را داشتيم.

وي اضافه كرد: هم اكنون به دليل موفقيت در اين راستا مسوولين اميدوارند تا شهر بجستان بتواند طرح‌هاي بزرگ‌تر و موفقيت آميزتري را در عر صه الكترونيك شدن اين شهر داشته باشند.

کمالي تاكيد كرد: به زودي پيش‌نويس سند راه بردي اين طرح تدوين و پس از به تصويب رسيدن آغاز به كار خواهد كرد.

عضو انجمن علمي تجارت الکترونيک ايران در خصوص مزاياي اين طرح گفت: بجستان منطقه‌اي استراتژيك است و درگير خشكسالي‌هاي پي در پي است و از طريق بازارچه‌هاي الكترونيك و آموزش به كشاورزان مي‌توان به آنان آموزش داد تا محصولات خود را به طور مستقيم و بدون واسطه به بازارهاي مصرف به فروش برسانند، همچنين ديگر نيازي نيست مردم براي كارهاي الكترونيكي همچون پرداخت قبوض و ... به شهر مراجعه كنند و با ارائه راه كارهاي صحيح به مردم مي‌توان آن‌ها را در زمان و هزينه مناسب ياري كرد.

وي اظهار كرد: در حال حاضر بيش از 1500 خدمت الكترونيك داريم كه تنها با استفاده از اينترنت قابل انجام است.

كمالي روستاها و مناطق روستايي را قلب تپنده توليد ملي عنوان كرد و گفت: اگر زندگي روستاييان را تسهيل نكنيم منجر به گريز آنان به شهرها مي‌شود.

وي فرآيند ايجاد شهر الكترونيك را فرآيندي گام به گام دانست و اظهار كرد: در مرحله اول تمامي خدماتي كه توسط دولت الكترونيك قابل ارائه است به طور منسجم از يك درگاه اينترنتي به نام شهرستان بجستان ارائه مي‌شود، همچنين در گام بعدي افرادي كه به عنوان سرمايه‌گذار قصد فعاليت در اين شهرستان را دارند مي‌توانند قابليت‌هاي بجستان را به زبان فارسي بر روي سايت مطالعه كنند تا بتوانند تصميم‌گيري صحيح را در خصوص سرمايه گزاري خود اتخاذ كنند.

عضو انجمن علمي تجارت الکترونيک ايران در پاسخ به فراهم شدن فرصت‌هاي شغلي در اين طرح گفت: ايجاد مشاغل جديدتر و حفظ و توسعه مشاغل فعلي از جمله فوايد اين طرح است.

وي اضافه كرد: آموزش به كشاورزان علاوه بر اين كه باعث مي‌شود محصولات خود را بدون واسطه، به بازارهاي مصرف ارائه كنند مي‌توانند از آموزش داروهاي گياهي از طريق فناوري اطلاعات آگاه شوند و در كنار محصولات خود داروهاي گياهي را كشت كنند و از ارزش افزوده بالا آن بهره‌مند شوند.

کمالي ثبات و توسعه اشتغال در شهرستان بجستان را از ديگر عوامل موثر اين طرح عنوان كرد.

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران گفت: روستاهای اسوه خراسان رضوی که به همت استانداری خراسان رضوی ایجاد شده اند به عنوان موفق ترین الگوهای توسعه روستایی خاورمیانه مورد توجه و تحسین کارشناسان کشورهای اسلامی قرار گرفت.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، نوید کمالی که تنها سخنران ایرانی اجلاس جهانی ارتباطات خاورمیانه در کشور امارات متحده عربی بود اظهارکرد: با گذشت نزدیک به یک دهه از ایجاد اولین روستاهای الکترونیک در ایران به همت دکتر علی اکبر جلالی در دهه 80 خورشیدی امروزه شاهد فعالیت بیش از 10 هزار روستای مجهز به تجهیزات اطلاعاتی و ارتباطی در کشور هستیم که در نوع خود در سطح منطقه خاورمیانه و آسیا منحصر به فرد است.

 

وی افزود: با توجه به برگزاری اجلاس جهانی ارتباطات خاورمیانه در کشور امارات متحده عربی که با حضور مدیران ارشد شرکتها و سازمانهای فعال در حوزه تولید و ارائه خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات، یکی از محورها و نشستهای اصلی این اجلاس بررسی راهکارهای توسعه مناطق محروم روستایی با بهره گیری از فناوری های ارتباطی بود.

 

وی بیان کرد: در این نشست تخصصی تاریخچه ای از فعالیت جمهوری اسلامی در حوزه بهره گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات در محرومیت زدایی از مناطق محروم با تبیین موفقیتها و دستاوردهای این پروژه ها در افزایش سطح کیفیت زندگی و اقتصاد شهروندان مناطق محروم، آمادگی دولت و ملت ایران در ارائه تکنولوژی ها و مشاوره های لازم در پیاده سازی الگوهایی مشابه در سایر کشورهای دوست و برادر در راستای محرومیت زدایی از مستضعفین این کشورها اعلام شد که با استقبال نمایندگان کشورهای حاظر در نشست روبرو شد.

 

وی گفت: در این نشست با تاکید بر تلاش جمهوری اسلامی ایران بر توسعه کشورهای اسلامی در حوزه های علمی و اقتصادی توانمندیهای منحصر به فرد ایران در محرومیت زدایی روستاها و بهبود اقتصاد روستایی با بهره گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات معرفی گشتند.

 

وی عنوان کرد: در پایان این نشست نمایندگان کشورهای آمریکا، فرانسه، مصر، هند، عمان و افغانستان خواهان بازدید از روستاهای اسوه خراسان رضوی و همچنین روستاهای الکترونیک ایران از جمله زین آباد ، شاهکوه و قرن آباد شدند.

روابط عمومی روستای الکترونیک زین آباد بازدید : 778 چهارشنبه 09 اسفند 1391 نظرات (0)

ارائه الگوی محرومیت زدایی به مدیران گو گل و بانک جهانی

مشهد - خبرگزاری مهر: عضو انجمن تجارت الکترونیک ایران با بیان اینکه الگوی محرومیت زدایی بر پایه فناوری اطلاعات در خراسان رضوی به مدیران گوگل و بانک جهانی ارائه می شود گفت: اقتصاد مقاومتی را می توان با نگاهی فناورانه تبدیل به الگویی جهانی توسعه کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نوید کمالی از راه اندازی اولین روستای الکترونیکی شرق کشور در زین آباد خبر داد و افزود: با تلاشهای صورت گرفته در راستای توسعه مناطق محروم شرق کشور ما با تشکیل کارگروه های تحقیقاتی و مطالعاتی فرایند بررسی راهکارهای توسعه مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته را آغاز کرده ایم که نتایج آن را می توان در راه اندازی فاز اول اولین روستای الکترونیکی و هوشمند شرق کشور که در روستای زین آباد از توابع شهرستان بجستان ایجاد شد مشاهده کرد.

وی افزود: الگوی موفق روستای زین آباد در اجلاس جهانی ارتباطات که با حضور بزرگان فناوری اطلاعات جهان از جمله مدیران شرکتهای گوگل، یاهو و همچنین نماینده بانک جهانی در کشور امارت متحده عربی و در آذر ماه سال جاری برگزار می شود به عنوان یک الگوی موفق اسلامی و ایرانی به جهانیان معرفی خواهد شد.

وی عنوان کرد: امروزه با توجه به آمارها و اطلاعات استاندارد جهانی میزان دسترسی مردم به فناوری‌های روز از جمله فناوری اطلاعات، تا حدود زیادی درصد فقر یا ثروت ملتها را در ابعاد گوناگون نشان می‌دهد.

مدیر پروژه توسعه شهری و روستاهای الکترونیک استان خراسان رضوی افزود: در بسیاری از مناطق دنیا، فقرا دسترسی ناچیزی به فناوری های اطلاعاتی دارند که تنها نیازهای اولیه آنها را برطرف می‌کند، برای برطرف کردن نیازهای بیشتر، باید طرح‌هایی تعبیه شود تا به ‌وسیله آن میزان دسترسی فقرا به امکانات اطلاعاتی و ارتباطاتی افزایش یابد.

وی بیان کرد: هرچقدر این دسترسی بیشتر شود، از میزان فقر در ابعاد مختلف اقتصادی، آموزشی و فرهنگی کاسته می‌شود و راه برای توسعه پایدار هموارتر می شود.

وی عنوان کرد: مثال‌های زیادی در میان کشورهای توسعه ‌نیافته یا در حال توسعه وجود دارد که در آنها سازمان‌های دولتی و غیردولتی طرح‌ هایی را در این زمینه در حال اجرا دارند.

وی ادامه داد:  طرح‌های توسعه‌دهنده دسترسی به فناوری اطلاعات و ارتباطات، میزان مشارکت مردم در حوزه‌های عمومی و دولتی، بهره‌گیری از اطلاعات بازار محصولات کشاورزی و نیز دسترسی به منابع مختلف برای برآورده کردن نیازهای اولیه آنها را افزایش می‌دهد، چنین طرح‌هایی در سال‌های اخیر به طور گسترده‌ای در مناطق فقیرنشین ایالت‌های مختلف کشور هند اجرا شده‌اند.

وی افزود: کشور ما به عنوان یکی از کشورهای در حال توسعه که روند توسعه و پیشرفت را با سرعتی قابل تحسین پیش می برد باید در باب بکارگیری فناورهای ارتباطی و اطلاعاتی نقش نیز گامهایی بلندی بردارد که خوشبختانه با همت و تلاش صورت گرفته در دولتهای نهم و دهم شاهد توسعه و فرهنگ سازی مناسب در حوزه ارائه خدمات آی تی و آی سی تی در کشور بوده ایم .

کمالی تصریح کرد: توسعه مناطق محروم روستایی در سه دهه گذشته به عنوان یکی از اهداف  ثابت در چشم اندازهای کلان انقلاب اسلامی بوده و در این راستا مراکز و نهادهای مختلفی مشغول به خدمت هستند اما ایجاد نقشه راهبردی توسعه پایدار روستایی در ابعاد اقتصادی، فرهنگی و آموزشی بر مبنای فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی با بهره گیری از تجربیات جهانی نیاز به ایجاد ساختاری مستقل و مردم محور دارد که با کمک مردم و برای مردم این راهکارها را پیاده سازی و مدیریت کند.

کمالی گفت: خوشبختانه امروزه جامعه جهان به دنبال راهکارهای نوین در راستای فقر زدایی و ایجاد فرصت زندگی مناسب برای تمام اقشار بشریت است که نتیجه این تلاش، تنظیم سندی فراگیر با امضای همه کشورهای جهان است که به سند "توسعه هزاره سازمان ملل" موسوم شده و می‌کوشد تا مهم‌ترین راهکارهای دستیابی به آرمان بزرگ بشریت از جمله ایجاد دنیایی اخلاقی‌تر، انسانی‌تر و دارای فقر کمتر را بیان کند.

وی افزود:  بخشی از این سند که با علامت اختصاری MDGشناخته می‌شود، بر نقش توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در فقرزدایی و توانمندسازی ساکنان مناطق محروم تاکید دارد.

وی عنوان کرد: برای مثال توسعه دسترسی به فناوری اطلاعات در مناطق فقیرنشین، می‌تواند دسترسی بهتر به آموزش و پرورش را به همراه داشته باشد، شاخص‌های سلامت و بهداشت در میان خانواده‌های فقیر را ارتقا دهد، میزان مرگ و میر مادران و نوزادان را کاهش دهد، آموزش‌های مربوط به مقابله با بیماری‌هایی خطرآفرین مانند ایدز و هپاتیت را گسترش دهد، هزینه‌های مربوط به برخی مسافرت‌های بین‌شهری را از طریق جایگزینی با ارتباطات الکترونیکی از طریق استفاده از دفاتر مخابراتی موسوم به آی سی تی روستایی را کاهش دهد، به توسعه و جذب ساکنان مناطق محروم در موقعیت‌های شغلی پاره‌وقت و کارآفرینی شود.

وی تصریح کرد: اما چالش اصلی این است که چگونه می‌توان فقیران بی‌انگیزه و ناامید را ترغیب کرد تا برای رفع نیازهای اولیه خود از فناوری اطلاعات و ارتباطات بهره بگیرند تا آنها را توانمند و به حقوق اولیه خود آشنا سازد که می توان این پرسش را با ایجاد فرهنگ سازی مناسب از کانالهای اطلاع رسانی مانند رادیو تلوزیون و تدریس دوره های آموزشی شهروند الکترونیک پاسخ گفت.

وی اظهار کرد: امیدواریم با کوشش تمام محققین و مدیران حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در حوزه فناوری اطلاعات و بهره گیری موثر از آن کشور ما بتواند به جایگاه نخست در حوزه محرومیت زدایی با بهره گیری ار فناوری اطلاعات در سطح جهان دست.

روابط عمومی روستای الکترونیک زین آباد بازدید : 927 چهارشنبه 09 اسفند 1391 نظرات (0)

تحقق مدرسه هوشمند روستایی در زین آباد/چرخ هوشمندسازی بر مدار خیرین می چرخد
مشهد - خبرگزاری مهر: تحقق مدرسه هوشمند روستایی در زین آباد در راستای نقشه راهبردی توسعه پایدار روستاها در خراسان رضوی در حالی دنبال می شود که روند هوشمند سازی مدارس این استان به دلیل کمبود اعتبارات آهسته و لاک پشتی به راه خود ادامه می دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، برای هوشمند سازی مدارس دولت تعهداتی دارد ولی مدارس می توانند از محل مشارکت های مردم، خیرین و صاحبان کارخانجات در این مسیر استفاده ببرند.

طبق آمار منتشر شده در سال 91 دو میلیارد تومان برای هوشمندسازی مدارس استان تاخصیص یافته که به نظر می رسد این مبلغ برای هوشمندسازی کافی نباشد، البته مسئولان مدارس در این زمینه بیکار ننشسته و با کمک خیرین اقدام به تهیه اعتبارات کرده اند.
 
چرخ هوشمندسازی بر مدار خیرین می چرخد
 
امسال 300 میلیارد ریال برای هوشمند سازی مدارس در کشور در نظر گرفته شده که سهم خراسان رضوی در این زمینه تاکنون تخصیص نیافته و ظاهرا چرخ هوشمند سازی مدارس در این استان باید بر مدار کمک های خیرین بچرخد.
 
عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران با بیان اینکه راه اندازی نخستین مدرسه هوشمند در روستای زین آباد بجستان با همکاری خیرین محقق می شود در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می دارد: ایجاد نقشه راهبردی توسعه پایدار روستایی در ابعاد اقتصادی، فرهنگی و آموزشی بر مبنای فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی با بهره گیری از تجربیات جهانی نیاز به ایجاد ساختاری مستقل و مردم محور دارد که با کمک مردم و برای مردم این راهکارها را پیاده سازی و مدیریت کند.
 
نوید کمالی  بیان می کند: هدف اصلی طرح هوشمندسازی تربیت دانش آموزانی محقق و پژوهنده است، دانش آموزانی که متناسب با علوم و فن آوری های امروز بتوانند با استفاده از رایانه وامکان جستجو در اینترنت و فضای مجازی، در علوم و موضوعات مختلف بر علم و دانش خود بیفزایند.
 
وی با بیان اینکه روند کند هوشمند سازی در مدارس استان باعث می شود تا فرآیند این کار سالها به طول بینجامد می افزاید: دانش آموزان روستایی باید همگام با همقطاران خود در شهرها از این برنامه ها بهره مند شوند و با توجه به اینکه این امر با اعتبارات دولتی به این زودی میسر نمی شود در این زمینه روی کمک خیرین نیک اندیش حساب ویژه ای باز شده است.
 
وی با بیان اینکه خیرین در همه عرصه های خدمت حضوری فعال دارند می افزاید: هوشمند سازی مدارس روستای زین آباد که برای اولین بار در کشور انجام می شود نیز کاری است که با مشارکت فعالانه خیرین جامه عمل به خود پوشیده است.
 
تجهیزات مدارس هوشمند مناطق محروم در خدمت روستا
 
کمالی با بیان اینکه توسعه مناطق محروم روستایی در دستور کار قرار گرفته عنوان می کند: تجهیزات مدارس هوشمند در مناطق محروم و روستایی علاوه بر ارتقاء سطح آموزش و تحصیل می تواند بستری مناسب برای عرضه جدیدترین دوره های آموزشی به کشاورزان روستایی در حوزه های ارتقاء سطح تولید محصولات روستایی بصورت از راه دورشود.
 
وی با اشاره به اینکه فناوری اطلاعات به عنوان ابزار و راهکاری موثر می‌تواند به تسهیل و ارتقای سطح ارتباط جوانان و اقشار تاثیرگذار جامعه منجر شود می افزاید: خوشبختانه در طی سالهای اخیر با تلاش و همت مدیران عرصه فناوری اطلاعات امروز دسترسی به بیش از 1500 خدمت دولت الکترونیک در روستای کشور از جمله روستای زین آباد باعث شده سطح و کیفیت آموزش و اقتصاد روستایی ارتقاء یابد.
 
اقتصاد و تولید ملی وابسته به روستاها
 
وی با تاکید بر اینکه اقتصاد و تولید ملی وابسته به روستاهاست ادامه می دهد: خوشبختانه ایجاد روستای الکترونیک باعث شده که ما بتوانیم در این خطه و شهرستان فعالیت های زیادی محور تحول و توسعه روستایی داشته باشیم که از جمله آنها می توان به طرحهایی مانند گلزارهای الکترونیک شهدا اشاره کرد که در حوزه فرهنگی برای مقابله با ناتوی فرهنگی و جنگ نرم ایجاد شد و توانست با بهره گیری از فناوری اطلاعات در عرصه بصیرت افزایی پیشگام باشد.
 
وی با بیان اینکه در مراسم افتتاح نخستین گلزار الکترونیک شهدا کشور، دو نفر از خیرین این شهرستان هزینه های راه اندازی و تجهیز نخستین مدرسه هوشمند روستایی کشور در روستای الکترونیک زین آباد را تقبل کردند می افزاید: خانواده های تازه درگذشته مرحوم حاج اسماعیل حسینی پدر شهید و مشاور ویژه استاندار در امور خانواده شهداء و مرحوم حاج اکبر اکبری از خیرین بنام شهرستان بجستان هزینه های راه اندازی و تجهیز نخستین مدرسه هوشمند روستایی کشور در روستای الکترونیک زین آباد را به عهده گرفتند.
 
وی با اشاره به مفهوم سخت افزاری هوشمند سازی مدارس بیان می کند: نصب یک سیستم رایانه به همراه یک دستگاه دیتا پروژکتور و نصب یک تخته هوشمند و اتصال و ارتباط این سه قسمت به یکدیگر مفهوم سخت افزاری کلاس های هوشمند است،البته اتصال این کلاس ها  به صورت شبکه ای به مرکز اپراتوری در مدرسه و اتصال به شبکه اینترنت یا اینترنت ملی معنای سخت افزاری را تکمیل می کند.
 
بررسی راهکارهای توسعه مناطق روستایی
 
مدیر پروژه توسعه شهری و روستاهای الکترونیک خراسان رضوی با بیان اینکه با توجه به آمارها و اطلاعات استاندارد جهانی میزان دسترسی مردم به فناوری‌های روز از جمله فناوری اطلاعات، تا حدود زیادی درصد فقر یا ثروت ملتها را در ابعاد گوناگون نشان می‌دهد اظهارکرد: هرچقدر این دسترسی بیشتر شود، از میزان فقر در ابعاد مختلف اقتصادی، آموزشی و فرهنگی کاسته می‌شود و راه برای توسعه پایدار هموارتر می شود.
 
کمالی ادامه داد: طرح‌های توسعه‌دهنده دسترسی به فناوری اطلاعات و ارتباطات میزان مشارکت مردم در حوزه‌های عمومی و دولتی، بهره‌گیری از اطلاعات بازار محصولات کشاورزی و نیز دسترسی به منابع مختلف برای برآورده کردن نیازهای اولیه آنها را افزایش می‌دهد.
 
وی با اشاره به اینکه توسعه دسترسی به فناوری اطلاعات در مناطق محروم می‌تواند دسترسی بهتر به آموزش و پرورش را به همراه داشته باشد می افزاید: این امر می تواند شاخص‌های سلامت و بهداشت را در میان خانواده‌های این مناطق ارتقا دهد.
 
وی عنوان می کند: کشور ما به عنوان یکی از کشورهای در حال توسعه که مسیر پیشرفت را با سرعت طی می کند باید در باب بکارگیری فناورهای ارتباطی و اطلاعاتی نیز گامهایی بلندی برداشته باشدکه این امر با مشارکت و همراهی مردم با دولت می تواند سریع تر محقق شود.

به گزارش خبرنگار مهر، بزرگترین دستاورد فرهنگی فناوری اطلاعات کشور در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در نخستین روستای هوشمند ایران در روستای زین آباد شهرستان بجستان راه اندازی شده است.

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره می گوید: اولین گلزار الکترونیک شهدا با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی های ارتباطی مبتنی بر فناوری های همراه زائران قبور را قادر می سازد تا به صورت رایگان به زندگی نامه، وصیت نامه و مجموعه تصاویر و اطلاعات مرتبط با هریک از شهدای پنج گانه روستای زین آباد دسترسی پیدا کنند.

زین آباد

گلزار شهدا جلوگاه عشق و بصیرت ولایی

نوید کمالی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب بارها در رهنمودهای خود بر توسعه مناطق روستایی به عنوان ستون فقرات تولید و اقتصاد ملی تاکید کرده اند می افزاید: در همین راستا همیشه دغدغه ایجاد فرایند توسعه پایدار روستایی در اندیشه مدیران و تصمیم سازان میهن عزیزمان بوده است که خوشبختانه امروز فناوری اطلاعات توانسته است بعنوان موثرترین رویکرد در توسعه پایدار روستایی مطرح شود.

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران ادامه می دهد: ما برای افزایش حضور شهروندان و بطور خاص جوانان در گلزارهای شهدا که امروز مرکز ثقل انقلاب اسلامی و آینده ساز نظام عزیز ما هستند با انجام تلاشهای شبانه روزی توانستیم گلزار شهدا را به تجلی گاه عشق و بصیرت ولایی تبدیل کنیم.

زین آباد

 

رونمایی از نخستین گلزار الکترونیک شهدای کشور

کمالی عنوان می کند: فناوری اطلاعات در سالهای اخیر توانسته است جایگاه خود در بین ایرانیان پیدا کند به طوری که امروز بیش از 36 میلیون کاربر فعال اینترنت و 75 میلیون کاربر موبایل نشانه اقبال عمومی نسبت به بهره گیری از فناوری های نو ظهور ارتباطی هستند.

وی از رونمایی نخستین گلزار الکترونیک شهدای کشور در روستای زین آباد با بهره گیری از جدیدترین دستاوردهای بومی ساخت متخصصان داخلی خبر می دهد و می افزاید: ارائه قرآن های دیجیتال و ارائه نرم افزارهای فرهنگی و مذهبی با محوریت فرهنگ ایثار و شهادت درواقع تجلی گر اقتدار و توانمندی جوانان کشور است.

بهره گیری گلزار شهدا زین آباد از قرآن دیجیتال

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران تاکید می کند: این گلزار از امکانات متنوع و متعددی از جمله چند جلد قرآن دیجیتال با امکان قرائت، ترجمه و تفسیر ویژه علاقمندان مبتدی و کهنسال بهره می برد.

زین آباد

کمالی یادآور می شود: در روایات و احادث متعددی بر قرائت صحیح و روان قرآن تاکید شده است اما در مناطق محروم روستایی متاسفانه بدلیل نبود امکانات آموزشی مناسب و کافی غالب شهروندان قادر به رعایت اصول قرائت نبودند.

ساخت مرکز دارالوصال شهدا

وی می افزاید: ما با حمایت بی دریغ خیرین و واقفین روستا توانستیم با ساخت مرکز "دارالوصال شهدا" در گلزار شهدا علاوه بر ارائه تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری رایگان به علاقمندان زمینه ارتقاء سطح معارف قرآنی در روستاها را افزایش دهیم.

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران می افزاید: آن روزها که دشمن تهاجم خود را به میهن ما آغاز کرده بود شهدا ما را با فداکاری خود شرمنده کردند، از این رو حال که دشمن با حیله و تزویر به اقتصاد ملی ما حمله کرده است باید با بهره گیری از هر گونه راهکار موثر تلاش های دشمن را خنثی کنیمو بهره گیری از فناوری اطلاعات در عصر اطلاعات و جامعه اطلاعاتی موثرترین راهکار در این زمینه است.

ارائه اینترنت رایگان به جوانان در گلزار شهدا

کمالی عنوان می کند: بدلیل همگانی بودن بهره گیری از تلفن های همراه در کشور و بالا بودن تعداد کاربران اینترنت در کشور امکانات ارائه اینترنت رایگان wireless در گلزار شهدای زین آباد ارائه می شود تا از این طریق نوجوانان و جوانان حتی برای انجام امور روزانه و پژوهشی خود به گلزارهای شهداء مراجعه کنند.

 و تصریح می کند: کتابخانه جامع ارائه شده در این مجموعه با محوریت حوزه دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت باعث می شود تا مراجعه کنندگان به این گلزار با مطالعه اطلاعات بیشتر در مورد شهداء رابطه روحی و معنوی خود با شهداء را تعمیق بخشند.

ارائه خدمات فرهنگی و مذهبی به علاقمندان

کمالی می گوید: خوشبختانه بدلیل حمایتهای بی دریغ مردم روستای زین آباد شهرستان بجستان، گلزار شهدای این روستا اولین و پیشرفته ترین گلزار شهدای کشور است که خدمات فرهنگی و مذهبی را بصورت رایگان به مخاطبین و علاقمندان ارائه می دهد.

زین آباد

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران ادامه می دهد: قبور مطهر شهداء در این روستا بصورت الکترونیکی و با بهره گیری از الگوی نخستین آرامگاه الکترونیک کشور در مشهد مقدس طراحی شده اند که این اقدام نیز در کشور منحصر بفرد و یکتاست.

 

زین آباد محور توسعه و تحول پایدار روستایی

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران می افزاید: همه هزینه های ایجاد و توسعه روستای الکترونیک زین آباد توسط مردم فهیم و شریف تامین شده است که این خود باعث شده با پیشرفت های گسترده ای که در پی ایجاد آن حاصل گشته است زین آباد به محور توسعه و تحول پایدار روستایی کشور تبدیل شود.

وی یادآور می شود: هزینه های ساخت و طراحی گلزار الکترونیک توسط خانواده مرحوم " داود رمضانی " و " امین رمضانی " تقبل شده است که در اینجا لازم می دانم از انجام این حرکت بزرگ فرهنگی توسط بازماندگان ایشان به نمایندگی از جامعه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور تقدیر و تشکر کنم.

به گزارش خبرنگار مهر، جوان مبتکر و پژوهشگر  مشهدی با بهره گیری از فناوری اطلاعات و تکنولوژی های همراه توانسته است اولین آرامگاه الکترونیک و هوشمند "e-Tomb"  را ابداع کند تا کسانی که دل در گرو خفتگان در خاک دارند هنگامی که از کنار مزار این افراد گذر می کنند بتوانند حدیث زندگی آنان را شنیده و از خدمات، فعالیت ها و یا ایثارگری هایشان در راه بشریت آگاه شوند و تصویر این افراد را نیز مشاهده کنند.

ارتباطات بیشتر بین رهگذران و زائران قبور

نوید کمالی طراح و ابداع کننده اولین آرامگاه الکترونیک و دبیر کمیته فناوری دومین کنفرانس ملی دولت همراه در گفتگو با خبرنگار مهر دراین باره اظهار می کند: ساخت اولین آرامگاه الکترونیک و هوشمند "e-Tomb" را در راستای شناخت و ارتباط بیشتر بین رهگذران و زائران قبور مسلمانان و فرد درگذشته با بهره گیری از فناوری اطلاعات و تکنولوژی های همراه برای اولین بار در ایران و جهان اسلام انجام داده ام.

 

وی می افزاید: هر شهروندی  که گذری به آرامستانها و اماکن متبرکه محل دفن مسلمانان داشته باشد بارها با این سوال مواجه می شود که این فرد یا افراد آرمیده در دل خاک در زندگی خود چه کرده اند و یا چه خدماتی به جامعه خود ارئه داده بودند و زمینه ساز چه تحولاتی در عصر خود شده بودند.


اولین سنگ لوح هوشمند در ایران و جهان اسلام

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران ادامه می دهد: این سوال برای سالها در ذهن و اندیشه هزاران فرد بود اما بدلیل پایین بودن سطح تکنولوژی و فناوری پاسخی برای آن یافت نمی شد، تا این که امروز برای اولین بار با بهره گیری از ادغام چند فناوری مختلف اولین سنگ لوح هوشمند در ایران و جهان اسلام ویژه قبور مسلمانان در مشهد الرضا خراسان رضوی انجام و رونمایی شد.


این پژوهشگر و محقق حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات  می افزاید: امروزه فناوری های همراه  بدلیل ارزان بودن و در دسترس بودن برای همه اقشار جامعه و وجود بیش از 75 میلیون کاربر تلفن همراه در کشور و همچنین  پوشش گسترده شبکه ارتباطات سیار باعث شده است تا تلفن های همراه نقشی اساسی و پر رنگ در ایجاد تحول در فرایندهای روزانه شهروندان بر عهده گیرند تا جایی که مفهوم "دولت همراه" به عنوان حالت تعالی یافته دولت الکترونیک معنا می شود.

کمالی عنوان می کند: رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات منجر به ایجاد جامعه اطلاعاتی در جهان گشت که بستر آن را محیط اینترنت مهیا کرده است.


وی بیان می کند: گسترش اینترنت و پیدایش رسانه های نوظهور از جمله خبرنامه ها و کتب دیجیتال باعث گشته است تا الگوهای نشر و انتشار آثار مکتوب دچار تغییر گشته و آثار دیجیتال جایگزین آثار مکتوب شوند بطوری که حتی چندی پیش نشریه بین المللی ""News Weekبا شمارگان چند میلیونی چاپ مکتوب و کاغذی را متوقف کرد و نشر مجازی را جایگزین کرد.

ایده ادغام فناوری های همراه و اینترنت

کمالی یاد آور می شود: اینترنت به عنوان یک شبکه جهانی، دسترس پذیری و نشر آثار و اندیشه ها را به نحوه غیرقابل انکاری تسهیل کرده است از این رو ایده ادغام فناوری های همراه و اینترنت منجر به ایجاد نخستین آرامگاه الکترونیک در جهان شد.


وی می افزاید: آرامگاه هوشمند مجهز به فناوری های پیشرفته RFID , NFCو بارکد دوبعدی است  که کلیه گوشی ها و تلفن های هوشمند و دوربین دار از جمله  تبلت ها را قادر می سازد با نزدیک شدن به آرامگاه یا روشن کردن دوربین تلفن همراه خود و اسکن کد مربوطه به مجموعه آثار و فعالیتهای اثر بخش فرد درگذشته از طریق بستر شبکه تلفن همراه اپراتورهای رایج کشور از جمله 2G  و 3G  دسترسی پیدا کنند.

راهی برای زنده نگهداشتن یاد کسانی که دوستشان داریم

وی عنوان می کند: تلاش من ایجاد راهی برای زنده نگهداشتن یاد و خاطره کسانی است که دوستشان داریم و باعث شده اند که دنیایی بهتر داشته باشیم.

کمالی اظهار می کند: برای اولین بار اولین نمونه آرامگاه الکترونیک برای آرامگاه مرحومه "عصمت نجف زاده" از معلمان پژوهشگر و محقق خراسان رضوی که آثار و فعالیتهای پژوهشی متعددی در راستای ارتقاء سطح فرهنگی و آموزشی دانش آموزان ابتدایی مناطق محروم استان داشت طراحی و ساخته شد.

این پژوهشگر و محقق حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات می افزاید: در این نمونه اولیه زائران آرامگاه این معلم فقید قادر خواهند بود از طریق تلفن های همراه خود به مجموعه آثار و مطالب آموزشی تهیه و تنظیم شده بوسیله ایشان بصورت رایگان دسترسی پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه سنگ لوح الکترونیک پس از رونمایی در مشهد به شهرستان بجستان و روستای الکترونیک زین آباد منتقل می شود ادامه می دهد: از جمله ویژگی های منحصر به فرد این نوع از آرامگاهها "eTomb" می توان به توانایی ذخیره و باز پخش تصاویر، ویدئوها و فایلهای صوتی بازمانده از فرد درگذشته اشاره کرد که این خود باعث می شود حتی سالها و قرنها بعد از فوت فرد، زائران قبور با مشاهده تصاویر و ویدئوهای فرد ترسیمی روشن و واضح از او را در نظر داشته باشند که این ویژگی منحصر به فرد می تواند در آرامگاههای شهدا عزیز و هنرمندان گرامی کارایی فراوانی داشته باشد.

امکان دسترسی زائران گلزار شهدا به زندگی نامه شهیدان

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران توضیح می دهد: بطور مثال با قرار دادن زندگی نامه کامل هر شهید دوران دفاع مقدس به همراه فایلهای ویدئویی و صوتی می توان زائران گلزارهای شهدا را بیش از پیش با زندگی پرشکوه هر یک از شهدا آشنا کرد.

وی اظهار امیدواری کرد: بزودی امیدواریم نمونه های پیشرفته تر آرامگاه الکترونیک را به همراه سامانه های جامع مدیریت الکترونیک آرامستانهای کلان شهرها را مبتنی بر فناوری های همراه ارائه کنیم.


هنرمند  طراح و تولید سنگ لوح های آرامستانهای مشهد و طراح و سازنده آرامگاه نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می کند: برای سالها الگو و شیوه ساخت سنگ لوح ها برای آرامگاههای درگذشتگان بدون هیچ گونه تغییر و تحولی  ادامه داشت و تمام آنچه به یادگار از فرد متوفی بر سنگ لوح بجا می ماند اطلاعات مختصری مانند نام پدر، تاریخ تولد و وفات به همراه یک قطعه شعر بود.

حک شدن تصویر آخرین پیشرفت فناوری سنگ لوح بود

رضا سعدی می افزاید: البته در چند سال اخیر بازماندگان برای حفظ تجسم خود و سایر زائران از فرد درگذشته، سفارش حک شدن یک تصویر از متوفی را بر روی سنگ می دادند که تا به امروز این کار آخرین پیشرفت در حوزه فناوری تولید سنگ لوح ها محسوب می شد.

وی عنوان می کند: اما با همکاری صورت گرفته با آقای نوید کمالی به عنوان مخترع و مبدع طرح آرامگاه های الکترونیک توانستیم اولین نمونه آن را در جهان اسلام تهیه و تولید کنیم.


وی می افزاید: امروزه با توجه  قرار گرفتن بهشت رضا به عنوان آرامگاه هزاران مسلمان متدین در مشهد می توانیم با بهره گیری از کاربردهای مضاعف فناوری اطلاعات زمینه توسعه این اماکن را فراهم آوریم تا خدمتی به شهروندان و همچنین زائران این شهر کرده باشیم.


فناوری در خدمت تحول حیات و ممات بشری

فرایند انجام مراسم کفن و دفن و آیین های بزرگداشت و سوگواری برای درگذشتگان در طی  صدها و هزاران سال تغییر و تحول خاصی پیدا نکرده و پرونده عملکرد و فعالیتهای هر انسان با فوت او پایان می پذیرفت و آیندگان راهی برای شناخت کسانی که دیگر در قید حیات نبودند نداشتند.


در این بین تنها دانشمندان و ادیبان نامدار در طول تاریخ بدلیل نگارش آثار مکتوب و حفظ آثار آنها در طی قرون مختلف، آیندگان را قادر ساخته بودند تا با مطالعه آثار آنان درک و شناخت مناسبی از فعالیتهای اثر گذار آنها داشته باشند و در حال حاضر رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات و بهره گیری عموم شهروندان از تکنولوژی های نوظهور ارتباطی این امکان را فراهم کرده است که تا شاهد تغییرات مشهودی در سبک زندگی و حیات و ممات بشریت باشیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه خراسان، حجت الاسلام و المسلمین محمد رجایی باغ سیائی امروز 22 بهممن ماه در مراسم رونمایی از نخستین گلزار شهدا که در بجستان برگزار شد، تصریح کرد: امروز روستای زین آباد قطب تحول و توسعه روستایی کشور است و این گونه برنامه‌ها بدلیل بهره‌گیری از فناوری‌های نوین علاوه بر افزایش تعامل روحی و عاطفی شهروندان با مفاهیم عالی و مترقی فرهنگ ایثار و شهادت موجبات خنثی شدن فتنه‌های فرهنگی دشمنان انقلاب را مهیا می‌سازد.

رجایی اظهار کرد: امروز فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک در صورت بهره‌گیری صحیح و عالمانه می‌تواند عاملی برای رشد و ترقی کشور گردد.

وی پس از بررسی تکنولوژی‌های بکار رفته در این پروژه ابراز امیدواری کرد که شهرستان بجستان و روستای الکترونیک زین آباد بدلیل بهره‌گیری از جدیدترین فناوری ارتباطی بتواند زمینه‌ساز تحول و توسعه پایدار فرهنگی و اقتصادی در روستاهای کشور گردد.

ایجاد یک کانون فرهنگی و بهره‌گیری از دانش روز  می‌تواند زمینه‌ساز ترقی و تحول در جامعه شود

در ادامه حجت السلام و المسلمین  محمد حسین  ایزدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهرستان بجستان، که در این مراسم حضور داشت افزود: ایجاد یک کانون و مرکز جامع فرهنگی در کنار گلزار شهدا و بهره‌گیری از دانش روز جهت ترویج علوم اسلامی و قرآنی می‌تواند زمینه‌ساز ترقی و تحول در جامعه گردد.

وی بیان کرد: روستای زین‌آباد با پیش قدم شدن در عرصه تحول و توسعه می‌تواند به عنوان الگویی موفق از ایجاد یک جامعه سالم و مترقی مبتنی بر اصول و قواعد اسلامی به سایر روستاهای کشور معرفی گردد.

ایزدی عنوان کرد: شهدا با جان فشانی خود در راه انقلاب و نظام اسلامی امروزه باعث عزت و افتخار برای یکایک ایرانیان هستند، و حال این وظیفه بر عهده ماست که با بهره‌گیری از راهکارهای نوین موجبات گسترش بیش از پیش اندیشه‌های اصیل انقلاب اسلامی را در سطح جامعه مهیا سازیم.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان بجستان گفت: راه‌اندازی نخستین گلزار الکترونیک کشور در شهرستان بجستان و روستای زین آباد گامی موثر در معرفی راه شهدا است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خراسان، محمدرضا توکلی مقدم امروز 22 بهممن ماه در مراسم رونمایی از نخستین گلزار شهدا که در بجستان برگزار شد، تصریح کرد:  شهدا انقلاب الگوی کامل و جامع عزت و کمال انسانی بودند و امروزه اگر ما قصد مقابله با تهاجمات فرهنگی دشمنان اسلام و نظام اسلامی را داریم باید با معرفی سبک زندگی شهدا به جوانان و دانشجویان، آن‌ها را با سرافرازی به قله‌های عزت و کرامت انسانی راهنمایی کنیم.

وی بیان کرد: امروزه وظیفه سنگین معرفی شهدا بر عهده یکایک ماست پس باید با بهره‌گیری از هر راهکار و شیوه موثری از جمله فناوری‌های نو ظهور مانند فناوری اطلاعات و ارتباطات زمینه‌ساز معرفی بیش از پیش شهدا گردیم.

گلزار الکترونیک شهدا زمینه‌ساز آشنایی بیشتر شهروندان با سبک زندگی شهدای انقلاب است

در ادامه نورعلی خسروی معاونت فرمانداری شهرستان بجستان که در مراسم حضور داشت، پس از بازدید از گلزار الکترونیک شهدای زین آباد با تقدیر از راه‌اندازی این مرکز فرهنگی با بهره‌گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات بیان کرد: امروزه فناوری اطلاعات محور توسعه دستاوردهای تمدن بشری است، از این رو ما باید از فناوری‌های نوین در راستای توسعه و تعالی اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی در جهان بهره ببریم.

وی بیان کرد: گلزار الکترونیک شهدا روستای زین‌آباد به‌دلیل بهره‌گیری از جاذبه‌های معنوی و فرهنگی نوین می‌تواند علاوه بر جذب جوانان و اقشار تاثیرگذار جامعه به گلزارهای شهدا زمینه‌ساز آشنایی بیشتر شهروندان با سبک زندگی شهدای انقلاب اسلامی است.

تحقق رویکردهای رهبر انقلاب با بهره‌گیری از راهکارهای نوین امکان‌پذیر می‌شود

سرهنگ پاسدار علی ابراهیم زاده فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه پاسداران شهرستان بجستان که در این مراسم حضور داشت بیان کرد: امروزه فرهنگ اصیل انقلاب اسلامی مورد هجمه سنگین رسانه‌های وابسته به ضد انقلاب است از این رو باید با تعریف راهکارهایی روزآمد زمینه‌ساز خنثی‌سازی توطئه‌های دشمنان اسلام عزیز شد.
وی اظهار کرد: امروزه باید رویکردهای متعالی رهبر انقلاب را  نقشه راه پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی قرار داد و این میسر نمی‌شود جز با بهره‌گیری از راهکارهای نوین از جمله فناوری اطلاعات و ارتباطات، که مصداق بارز آن می‌تواند راه‌اندازی نخستین گلزار شهدای الکترونیک در روستای زین آباد باشد، که می‌تواند نقش به‌سزایی در بصیرت افزایی و افزایش آگاهی عمومی نسبت به آرمان‌های انقلاب اسلامی و فرهنگ ایثار و شهادت داشته باشد.

تعداد صفحات : 5

درباره ما
Profile Pic
اولین روستای الکترونیک استان خراسان رضوی در بهمن ماه 1390 با پیام دکتر علی اکبر جلالی پدر توسعه فناوری اطلاعات کشور در کنگره بزرگداشت شهدای روستای زین آباد شهرستان بجستان راه اندازی شد .
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 50
 • کل نظرات : 18
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 12
 • آی پی امروز : 31
 • آی پی دیروز : 63
 • بازدید امروز : 332
 • باردید دیروز : 1,632
 • گوگل امروز : 9
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 1,964
 • بازدید ماه : 6,047
 • بازدید سال : 46,327
 • بازدید کلی : 228,505